site.btaСпоред Националната асоциация на зърнопроизводителите споразумението между ЕС и Меркосур крие рискове за конкурентоспособността на европейските фермери
От Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) изразяват сериозни опасения относно потенциалните последици от търговското споразумение между ЕС и Меркосур в становище до министъра на земеделието, съобщиха от организацията.
Според НАЗ подобни споразумения, насочени към улесняване на международната търговия, крият сериозни рискове за конкурентоспособността и устойчивостта на европейските фермери.
БТА припомня, че на 6 декември Европейската комисия и южноамериканският търговски блок Меркосур обявиха, че са сключили споразумение за свободна търговия. Основната цел е да се насърчи търговията чрез намаляване на митата, което ще позволи на южноамериканските страни да изнасят големи количества говеждо месо, пилешко месо и захар, без да плащат мита. Споразумението ще обхване над 700 милиона души и ще създаде една от най-големите зони за свободна търговия в света. Тя покрива Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай. Боливия, която е нов член на Меркосур, и Венецуела, която е изключена от 2016 г., не са включени.
От НАЗ призовават ЕС и националните правителства да предприемат политика на защита на местното селско стопанство, съобразена с принципите на икономическа, социална и екологична устойчивост. От организацията настояват за спиране на преговорите по споразумението в частта за селскостопански продукти, за да се гарантира бъдещето на европейските фермери.
От НАЗ подчертават, че различията в производствените стандарти, екологичните и социални изисквания между ЕС и страните от Меркосур създават неравностойна конкуренция. В тези държави има значителни конкурентни предимства пред европейското селско стопанство поради по-ниски производствени разходи - евтина работна ръка, по-ниски екологични и социални стандарти, по-ниска рента за земята, което създава риск европейските фермери да бъдат изтласкани от пазара, особено в сектори като зърнопроизводство, месодайно животновъдство, където конкуренцията е най-голяма, посочват от НАЗ. Те отбелязват още, че интензивният внос довежда до спад на цените и до загуба на доходи за европейските фермери, което води до необходимост от допълнително подпомагане или компенсации от страна на ЕС, като добавят, че тези процеси вече се наблюдават през последните две години.
Според НАЗ подобни споразумения крият и рискове за устойчивостта и стандартите на ЕС, тъй като селскостопанските продукти от тези региони често не отговарят на строгите екологични, хуманни и социални стандарти на Съюза. Прилагането на двойни стандарти спрямо по-евтината вносна продукция, произведена с по-ниски екологични и етични изисквания, компрометира усилията на европейските фермери да се придържат към по-високи стандарти, особено в контекста на Зелената сделка на ЕС, посочват от организацията.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text