site.btaВъзможностите за опазването, поддържането и развитието на Природен парк "Витоша" ще бъдат обсъдени на форум В София
Съюзът на архитектите в България (САБ) организира днес конференция на тема: "Витоша - време е за решения", която ще започне от 09:00 в сградата на САБ, съобщиха от Съюза.
Целта на форума е да бъдат набелязани предложения за координирани действия по опазването, поддържането и развитието на Природния парк "Витоша".
Тематичните направления, които ще бъдат представени и дискутирани, са: Витоша - опазване и развитие (нормативна уредба, опазване на природната среда, устройствени предизвикателства), Управление и финанси (управление, план за управление 2005, финансиране), Спорт и туризъм (ски спорт, туризъм, колоездене, детски ски училища).
Форумът ще бъде открит от председателя на Управителния съвет на Съюза на архитектите в България арх. Петър Диков. За участие са поканени представители и експерти от водещи по темата институции, които ще разкажат за проблемите и ще предложат възможните решение за справяне с предизвикателствата, пред които дълги години е изправен този национален парк.
Природният парк "Витоша" е първият на Балканския полуостров и тази година с поредица от активности отбелязва своята 90-годишнина. Обявен е за защитена територия с Постановление № ІІІа 15422 от 27 октомври 1934 г. на министъра на народното стопанство - една година след Лондонското определение за национални паркове. Разположен е на територия от 270 кв. км в планината Витоша.
През втората половина на ноември миналата година на заседание на Комисията то туризъм на тема "Подготовка за зимен туристически сезон 2023-2024 г. - перспективи и предизвикателства" изпълнителният директор на "Витоша ски" АД Ян Калчев заяви, че положението на Витоша през последните двадесет години е изчакване на промяна на закони и концепции и липса на визия за планината. Витоша вече не е никакъв курорт, а през 80-те години (на 20-и век - бел. ред.) туристическата база през зимата беше запълнена в продължение на пет месеца, каза тогава Калчев. Съоръжения и проекти са "на трупчета" заради липса на време - краткия живот на няколко парламента, както и на организация, а в това време много съоръжения остаряха и поддръжката им вече е невъзможна, допълни той и отбеляза необходимостта от законова промяна във връзка със ски съоръженията.
През май тази година от "Витоша ски" представиха концепция за развитието на планината – "Визия Витоша 365", като там бе посочено, че в следващите между 2 и 6 години в развитието на планината ще бъдат вложени повече от 100 млн. евро, а целта е превръщането на Витоша в подходяща за зимен и летен приобщаващ и устойчив туризъм. За да се осъществят тези планове, от "Витоша ски" предвиждаха извършването на концептуално проучване, очакваха адаптация на нормативната рамка, промени в Плана за управление на Витоша, представяне на технически проект и получаване на разрешение за проект, ОВОС, създаване на Подробен устройствен план и изпълнение на предварително заложените фази в проекта. Сред факторите, които биха попречили или забавили проекта, от "Витоша ски" тогава посочиха проблеми в текстове в Закона за горите, изтекъл през 2015 г. План за управление, липса на зониране и устройствено планиране от страна на Столична община, както и липса на стратегическа визия за бъдещото развитие на Витоша.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text