site.bta"Виваком" отчита намаление на емисиите в своя Доклад за устойчиво развитие за 2023 година


Телекомуникационната компания "Виваком" (Vivacom) публикува своя Доклад за устойчиво развитие за 2023 г. Документът се основава на постигнатото от компанията съгласно стратегията ѝ за устойчиво развитие, съобщиха от дружеството.
Сред отчетеното като напредък в доклада е разширяването на свързаността, като 5G мрежата на телекома покрива над 1100 населени места и 85 процента от населението на България, при 50 пъти разширяване на 10 GIGA оптичната мрежа, достигайки до близо 500 000 домакинства, съгласно официалната информация на "Виваком". Пак от там съобщават, че абонатите на платформата EON наброяват повече от 600 000 души. Бройката е достигната в рамките на две години.
В доклада е споменато и за ускоряването на процеса на разработването на интелигентни (смарт) решения за градовете, предоставяйки на общини и бизнеси възможности за повишаване на ефективността и устойчивостта. Става дума за системи за управление на отпадъци до модерни инструменти за мониторинг на водното потребление и замърсяването, тези иновации подобряват градската среда, като същевременно намаляват екологичното въздействие.
В съответствие с целите за устойчиво развитие на компанията-майка "Юнайтед Груп" (United Group), от "Виваком" отчитат 64,1 процента намаление на емисиите от обхват 1 и 2 (Scope 1 и 2) в сравнение с базовата 2020 г. с осигуряването на 29 процента от консумираната електроенергия от възобновяеми източници.
Амбицията на групата е да постигне нулеви нетни емисии по цялата верига на стойността до 2040 година, според информация на Мириам Ди Траглиа, изпълнителен директор "Съответствие, риск и устойчивост" на "Юнайтед груп".
Създаваният от "Виваком" отпадък се рециклира напълно, според официалното съобщение. Там е споменато, че компанията е събрала и рециклирала 587 тона отпадъчни материали през миналата година, включително акумулаторни батерии, техническо оборудване, кабели и хартия, а 557 000 устройства за крайно клиентско оборудване са били рециклирани.
Сред продуктовите иновации на "Виваком" са въведените в България “Халф СИМ“ (Half SIM) карти, за чиято изработка е използвана с 50 процента по-малко пластмаса, според данни на производителя им.
От телекома изброяват и действията през 2023 г. за осигуряване на многообразие на работното място, включващи присъединяването му към Хартата на многообразието в България. Заетите жени в компанията съставляват 42 процента.
Докладът за устойчиво развитие на "Виваком" е наличен на този етап само на английски език. Българската версия ще бъде публикувана допълнително в кратък срок, уточняват от телекома.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text