site.bta"УниКредит Булбанк" отчита над 180 млн. лева вложени средства в платформа за инвестиционни планове за една година
Над 15 000 клиенти са инвестирали повече от 180 млн. лева в инвестиционни планове onemarkets Fund в първата година, откакто платформата се предлага в България от "УниКредит Булбанк", съобщи пред журналисти днес Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на банката.
През платформата "УниКредит Булбанк" дава достъп на българските клиенти до инвестиции в световноизвестни фондове в управлението на активи като "Амунди" (Amundi), "Алианц Глоубъл Инвесторс" (Allianz Global Investors), "Блекрок" (BlackRock), "Фиделити" (Fidelity), "Джей Пи Морган" (J.P. Morgan), "Пиктет" (Pictet), "Пимко"(PIMCО) и др.
Банката представи днес нова функционалност на мобилното си банкиране Булбанк Мобайл, чрез която клиентите й могат да откриват инвестиционни планове изцяло през телефона си. Новата функционалност се радва на голям интерес и за първите три дни от пускането й са открити над 1000 нови плана, съобщиха от банката. Клиентите на продукта onemarkets Fund плащат еднократно "входна такса" в размер на вноската, с която ще участват. Тоест, ако ще внасят 20 евро месечно, еднократната им такса също е 20 евро. Другият разход на инвеститорите е таксата за управление на инвестициите, която е 2,4 на сто годишно.
Статистиката ни сочи, че половината от клиентите на onemarkets Fund имат месечен доход в диапазона от 1000 до 3500 лв., а 7 на сто от тях вече са включени в инвестиционен план, посочи Юлиан Влахов, директор "Продукти и услуги" на "УниКредит Булбанк". Най-големият дял от клиентите (40 на сто), са на възраст между 40 и 55 години със среден месечен доход от 2650 лв. Средният размер на месечната инвестиция възлиза на 84 лв., поравно разпределени между по-малки и по-големи градове", обясни Влахов.
Според представените от него данни средният инвестиционен хоризонт е 5 години и 3 месеца, а броят на плановете на инвеститор е средно 2,5 - всеки човек може да открива по няколко инвестиционни плана. Разпределението между мъже и жени е равно – 50:50. Целите на инвестициите варират широко, включително образование за децата, закупуване на недвижими имоти, финансиране на големи покупки, осигуряване на пенсия и много други.
Нашият стремеж е да покажем на индивидуалните клиенти, че инвестиции могат да се правят с малки суми. Доказателство за това е, че 8 от всеки 10 инвеститори са избрали и най-популярната стратегия при инвестиране в световен мащаб - малки, регулярни инвестиции, всеки месец с помощта на инвестиционния план на "Уникредит Булбанк", каза Борислав Генов, директор "Банкиране на дребно" на "УниКредит Булбанк".
Статистиката на "УниКредит Булбанк" показва, че средно за страните от ЕС гражданите спестяват основно чрез инвестиции на финансовите пазари - това представлява 36 на сто от активите им, 31 на сто са за депозитите и още 27 на сто за пенсионни и застрахователни продукти. За сравнение, българите държат 73 на сто от спестяванията си под формата на депозити, 20 на сто в пенсионни и застрахователни продукти и едва 5 на сто в инструменти на финансовите пазари.
"Тези данни разкриват огромния потенциал на нашия пазар и промяната, която всеки може да направи, като инвестира малки суми, но регулярно", каза още Юлиан Влахов. Той даде за пример, че при месечно инвестиране от 100 лв. за срок от 10 години, инвестираната сума от клиент би била 12 000 лева, а актуалната й стойност близо 18 000 лева, което се равнява на 6000 лева доходност или почти 50 на сто.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text