site.btaРени Славова oт бутиковата изба "Зеланос" получи приза "Агробизнесмен на България 2024"
За 33-и път вестник "Български фермер" връчи приза "Агробизнесмен на България". Церемонията по награждаването се проведе в столичния хотел "Хилтън".
Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов отново подчерта, че земеделският сектор е гръбнакът на българската икономика. "Всички вие осигурявате прехраната на нашите семейства, осигуряват и една стабилна трудова заетост, като не на последно място, успявате да запазите традициите в сектора на земеделието и на селското стопанство, които са много силни в нашето общество. В съчетание с иновациите, към днешна дата те наистина придават устойчивост на сектора", посочи Тахов.
Той отбеляза, че е приключила реконструкцията и модернизацията на канали на "Напоителни системи" в размер на над 100 млн. лева европейски средства и разкри, че предстои до няколко дни да открият нов прием по Стратегическия план, който ще бъде отново в сферата на напояването за над 100 млн. евро. По думите на Тахов след изчисленията на ресорното министерство, е поискал в националния бюджет да бъдат отпуснати в бюджетна рамка 2024-2028 г. 1,2 млрд. лева, чрез които да е възможно увеличаване на площите с напояване с около 2 млн. декара.
Аграрният министър припомни, че в началото на седмицата е бил отворен и прием за подпомагане на млади фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на над 176 млн. лева. Той допълни, че предстои до няколко дни да отворят също прием за малки и за нови земеделски стопани Искаме да върнем интереса към земеделския бизнес като цяло, което да допринесе за преструктурирането на сектора, коментира Тахов.
Отличията в категориите "Агробизнесмен на България" бяха девет.
Първото от тях, за Местна инициативна група (МИГ), отиде при Сдружение "МИГ – Троян Априлци, Угърчин", регистрирана през 2008 г. с участието на 71 физически и юридически лица - представители на публичния, стопанския и неправителествения сектор. Днес тя развива дейността си на територията на всички населени места в трите общини в Ловешка област. Основните дейности на сдружението са насочени към разнообразяване на икономическите дейности в селските райони чрез развитието на услуги за населението и бизнеса, осигуряване на възможности за заетост, подобряване качеството на живот, цялостно и хармонично развитие на хората, които живеят в селата и малките населени места. През сегашния програмен период са реализирани над 60 проекта, като основните бенефициенти са микро, малки и средни предприятия, земеделски производители, занаятчии, неправителствени организации и общини. Целта на сдружението е чрез инвестиции в много на брой малки проекти да задържи хората по родните им места и да забави процесите на обезлюдяване.
За "Инвестиция с кауза" беше избрана компанията "Деликатес Житница", която вече близо 30 години се грижи за вкуса и качество в производството на колбаси. Важна част от тяхното развитие като марка са също инициативите и каузите, които са подкрепяли и подкрепят, в областта на образованието, социалната политика и редица културно-масови събития и фестивали за подрастващи. От "Деликатес Житница" обръщат сериозно внимание на устойчивото ESG развитие с отговорност към околната среда, служителите и обществото.
В категорията "Агроиновация" отличието бе присъдено на KWS MAIA – световна иновация от "КВС" (KWS), която тази година стартира от България. KWS MAIA е база данни, свързани с агрономическия аспект – за най-популярните култури, за най-добрите практики, които са научно доказани и отразяват последните тенденции в отглеждането на растения. От платформата земеделците могат да очакват препоръки за технологии и практики. При KWS MAIA няма свободен достъп до интернет – отговорите са от наличната информация в базата.
Дигиталният асистент KWS MAIA бе отличен с най-високата награда в Конкурса за иновации – плакет и диплом, в раздела "Технологии за растениевъдството" на изложението АГРА 2024.
Управителят на "КВС България" Петко Василев подчерта, че в тези трудни времена за земеделието без иновации никой няма шанс да успее.
За животновъд беше избран Петър Козарев, който отглежда около 1100 кози в габровското село Дамяново. Животните са от породата Френска алпийска, създадена специално за интензивно оборно производство на мляко. В стопанството добиват мляко през цялата година. Също така разполагат с хидропонна система, която произвежда 3,5 тона кълнове на ден – 60 процента от менюто на козите. От две години в изхранването на животните помага автономен робот, така отчасти компенсират недостига на работна ръка.
Изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Ива Иванова, която връчи отличието, отбеляза, че Спасов е бенефициер на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), както и кандидат и бенефициер по директните плащания.
Управителят на козефермата Тодор Спасов каза, че се трудят много усърдно, за да се възроди един позабравен сектор от животновъдството у нас – козевъдството.
За биопроизводител отличен бе Павел Желязков, съосновател на фирмата "100 процента Био", която произвежда биоплодове и сокове с минимален отпечатък върху околната среда, без добавени захари, консерванти и оцветители. Желязков разполага с около 800 дка трайни насаждения в селата край Кюстендил, където отглежда ябълки череши, сливи, вишни, орехи, малини, арония.
Компанията в която Павел е съдружник с Христо Близнаков, започва дейност през 2014 г. През 2022 г. отваря цех за преработка с капацитет 2000 тона годишно, а неотдавна пуска цех за сушене и замразяване на плодове и зеленчуци с капацитет 500 тона на година.
Желязков каза, че сам е доказателство за това, че за 15 години един човек, който няма общо с земеделието, може да създаде нещо значимо.
В категорията "Принос за развитието на земеделието" бе избран проф. Д-р Димитър Домозетов, който към днешна дата консултира овощари в цялата страна и се грижи за 560 декара собствени градини с ябълки, круши, сливи и череши. Създал е над 100 хил. дка насаждения в България, Македония, Сърбия и Китай.
Проф. Домозетов каза, че все още се учи и пожелава на младите също да се учат.
В новата категория "Агроотличник 2024 г.", чиято цел е да отличава за високи постижения в науката и практиката и да насърчава идващото ново поколение в земеделието и агробизнеса, наградата отиде при Тодор Донков, докторант по програма "Овощарство" на Аграрен университет – Пловдив. Той води производствената и учебна практика на студенти в Аграрния университет. След завършване на докторантурата планира да съчетава науката и практиката. Има амбицията да създаде семейно стопанство, което да бъде съобразено със съвременните тенденции в овощарството.
проф. Димитър Греков, бивш министър на земеделието и бивш ректор на Аграрния университет в Пловдив, който връчи отличието, заяви, че инвестициите в младите хора е една от най- . ще победят с ум, разум и нови технологии
Млад агробизнесмен стана Радослав Танев, който отглежда орехи в над 200 декара градини край Чирпан. Членува в Националната асоциация на производителите и преработватели на черупкови плодове (НАППЧП) и е ангажиран с каузата да информира, но и да черпи опит от колегите в бранша, затова създава група във Фейсбук, която им служи като платформа.
За финал министър Тахов връчи приза "Агробизнесмен на България 2024" на Рени Славова, която държи бутиковата изба "Зеланос" в сунгурларското село Славянци. Тя е потомствен агроном и земеделски производител и със семейството си се грижи за 700 дка лозя. Винарната е голямата ѝ мечта, която тя осъществява през 2014 г., а земеделски производител е още от 1993 г., когато започва отглеждането на лозя и овошки. Сортовете, от които произвеждат вината, са Шардоне, Каберне фран, Сира, Мискет, Пино ноар, Пино гри и Совиньон блан. Гроздето се бере и сортира изцяло на ръка, както се прави в реномираните френски шата.
Досега избата "Зеланос" е завоювала много медали на престижни изложения у нас, в Германия и Великобритания. Продава както на българския пазар, така и в Япония, Белгия и други държави.
Славова заяви, че агробизнесът и в частност винарството за нея не са просто професия, а смисъл, страст и кауза. Тя призова да продължават да доказват, че българският агробизнес и винарство имат не само силни традиции, но и бъдеще.
Специална награда на ветераните носители на приза "Агробизнесмен на България" връчи на тазгодишния носител един от първите арендатори в Добруджа и носител на приза "Агробизнесмен на България" за 1998 г. Димитър Катранджиев.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text