site.btaАко управител или подуправител на БНБ стане служебен премиер, той трябва да подаде оставка от централната банка, предвижда законопроект
Закон за изменение и допълнение на Закона за Българската народна (ЗБНБ) банка е публикуван за обсъждане на интернет страницата на Министерството на финансите и на Портала за обществени консултации, показва справка на БТА.
Поправките в ЗБНБ придвижат, че в случай че управителят, съответно подуправител на Българската народна банка (БНБ) бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, същият подава оставка от заеманата от него позиция в централната банка.
Предвижда се промените да влязат в сила от датата на приемане на еврото.
Измененията в закона целят пълна правна конвергенция с европейските изисквания за независимост на централната банка, което е условие за правната интеграция на българската централна банка в Евросистемата при въвеждането на еврото като официална парична единица на България, както и за ефективното изпълнение на нейните цели и задачи, е посочено в мотивите към представения от МФ законопроект.
Доклади за конвергенция на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК), в които се разглежда съвместимостта на националното законодателство с членове 130 и 131 от Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС) и съответните членове от Устава на Европейската система на централни банки (ЕСЦБ) и Европейската централна банка (Устава), констатират, че евентуалното назначаване на управителя или подуправител на БНБ за служебен премиер, изискващо прекъсване на техния мандат, излага на риск независимото упражняване на правомощията и изпълнението на задачите и задълженията, възложени на централната банка. Според европейските институции този риск би бил достатъчно смекчен само с изискването управителят или подуправителят да подадат оставка при назначаването им за служебен министър-председател.
От член 130 от ДФЕС следва, че член на орган за вземане на решения на национална централна банка, в частност член на Управителния съвет на БНБ, не може едновременно да поема функцията и на член на национално правителство. В противен случай не е възможно независимото упражняване на правомощията и изпълнението на задачите и задълженията на централната банка.
В случай че управителят или подуправител бъдат назначени като служебен министър-председател, същият в съответствие с чл. 130 от ДФЕС е длъжен да зачита изцяло институционалната независимост на Българската народна банка и нейните органи за вземане на решения.
В светлината на изискването за независимо упражняване на правомощията и изпълнение на задачите и задълженията, възложени на националната централна банка от ДФЕС и Устава, рискът управителят или подуправител да заеме длъжност като служебен министър-председател, несъвместима с позицията му в централната банка съгласно чл. 130 от ДФЕС, не може да бъде преодолян само чрез изискване за прекъсване на мандата, както в предвиден действащия Закон за Българската народна банка (Обн., ДВ, бр. 46 от 10.06.1997 г., последно изм. и доп., бр. 29 от 2.04.2024 г.), пише още в мотивите.
С оглед на изложеното, предложените промени в новия Закон за Българската народна банка, който влиза в сила от датата на приемане на еврото в Република България, предвиждат, че в случай че управителят, съответно подуправител на БНБ, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател, същият подава оставка от заеманата от него позиция в централната банка.
БТА припомня, че съгласно приетите през април тази година промени в ЗБНБ, назначеният за служебен министър-председател управител или подуправител на централната банка може да прекъсва пълномощията си за периода, в който е назначен, като след освобождаването му да продължи мандата, за който е избран.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text