site.btaПредставители на финансови институции обсъдиха устойчивото финансиране и ролята на управленските практики в бизнеса на конференция в София
На конференцията "ESG на практика: управление за по-устойчив растеж", която се провежда в София, представители на финансови институции обсъдиха развитието на финансирането в устойчиви практики и важността на прилагането на екологични, социални и управленски (ESG) принципи. Специално внимание беше отделено на начините, по които финансовите институции могат да подкрепят бизнеса в прехода към устойчиви модели на развитие, като същевременно съблюдават собствените си ESG изисквания.
Представителите на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и "УниКредит Булбанк България" подчертаха, че устойчивото финансиране не само подобрява корпоративната репутация, но и представлява важен фактор за дългосрочната стабилност и рентабилност на предприятията. Те споделиха примери за успешни инициативи и предизвикателства.
Мануела Наесл, ръководител за България на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), каза, че банката активно подкрепя развитието на ESG, като отбеляза, че ЕБВР не е търговска, а по-скоро консултантска институция, фокусирана върху устойчивото развитие на бизнеса. По думите й, институцията се стреми да помогне на компаниите да намалят рисковете и да планират дългосрочно.
Наесл посочи и примери от практиката на банката, като работата с международно стоманодобивно предприятие, което е преминало през детайлен процес на анализ, за да се определи устойчивостта на производство. Тя също подчерта важността на инвестициите в възобновяеми източници на енергия, като фотоволтаични и ветроенергийни централи, и обясни как банката помага на предприятията да инвестират в ESG облигации, които отчитат нивото на устойчивост.
Най-голямото предизвикателство пред международните финансови институции са изключително амбициозните зелени цели, които трябва да постигнат. Банките се налага да се адаптират към променящата се ситуация, като се съобразяват със строгите изисквания на устойчивото финансиране. Въпреки това, не всеки преход към зелена енергия може да бъде финансиран от банката, коментира Мануела Наесл. По думите й това поставя ограничения за начина, по който могат да се подкрепят някои проекти.
Стефан Иванов, управител "Стратегически, кредитни и интегрирани рискове" в "УниКредит Булбанк България", акцентира на стремежа на банката да навлезе по-дълбоко в същността на устойчивостта. Той сподели, че ЕС оказва сериозен натиск върху банковия сектор да премине към устойчиви практики. Според него, въпреки че активите на банката и клиентите не са претърпели значителни промени, те все повече се фокусират върху устойчивото развитие.
Иванов подчерта, че вземането на ESG решения в бъдеще ще бъде свързано с трудни избори, като един от основните уроци, които компаниите започват да разбират, е необходимостта от измерване на въздействието им върху икономиката и ресурсите, които изпозлват. Той допълни, че много компании все още не са напълно наясно с процесите, които протичат в техните вериги на доставки, което е още една важна част от устойчивото управление.
"УниКредит Булбанк България" се стреми към по-сериозно разбиране на устойчивото развитие, допълни Иванов. Според него инвеститорите трябва да бъдат уверени, че вложенията им са в правилната посока, като тези тенденции ще се засилват в бъдеще. Важен фактор за успеха на устойчивото развитие е подкрепата, която може да бъде получена от финансовите институции, когато се спазват високите цели, свързани с екологичните стандарти. Банката помага на фирмите да постигнат нулеви емисии.
/СС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text