site.btaРеакция на германските финансови пазари и икономисти на победата на Доналд Тръмп в президентските избори в САЩ
Вторият мандат като президент на САЩ на Доналд Тръмп предизвика опасения за германската икономика, като междувременно стимулира фондовите пазари, предаде ДПА.
В Германия, където икономиката е силно зависима от износа, има опасения най-вече относно митата, които Тръмп превърна в ключова опорна точка в кампанията си за защита на американската икономика.
Федерацията на германските промишлености (BDI) обяви, че "мита от порядъка на 10 или дори 20 на сто върху целия внос и 60 на сто върху импорта от Китай могат да навредят не само на германската, но и на икономиките на ЕС и на самите САЩ".
"Светът се нуждае от по-малко, а не от повече търговски ограничения", каза Дирк Яндура, председател на Германската асоциация за външна търговия (BGA).
САЩ са най-важният търговски партньор и съюзник във време на глобални катаклизми. "Разчитаме на продължение на традиционно добрите трансатлантически отношения", заяви Яндура.
Икономистите очакват, че Тръмп може да наложи първоначално гръмки тарифи на избирателен принцип идната година, преди да пристъпи към допълнителни мерки.
"Сама по себе си подобна ескалация на търговските отношения може да понижи прогнозите за растежа за 2025 година с около 0,2 процентни пункта, а очакванията за другите европейски страни с приблизително 0,1 процентен пункт", казаха икономисти от "Беренберг банк" (Berenberg Bank).
Ако САЩ въведат мита от 10 на сто върху целия внос от Европа, то щетите могат да са дори по-големи, отбелязват те.
Главният икономист на "Комерцбанк" (Commerzbank) Йорг Крамер заяви: "Митата не само ще направят германските стоки в САЩ по-скъпи, но вероятно ще доведат до ответни мита от ЕС, които ще окажат допълнителна тежест върху международната търговия".
Според Германския икономически институт изборът на Тръмп е "най-лошият възможен сценарий". Той прогнозира "търговска война", която може да струва на германската икономика до 180 милиарда евро за четири години.
Председателят на Института за световна икономика в Кил Мориц Шуларик също определи победата на Тръмп като отрицателна новина. Според него това е огромно предизвикателство за германската икономика, тъй като наяве ще излязат въпроси, свързани, както с икономиката и сигурността.
Инвеститорите реагираха на победата на Тръмп с бурни покупки на финансовите пазари. Водещият германски индекс DAX се повиши с малко над 1 на сто до 19 470 пункта в предобедната търговия.
В борсовата търговия в Германия автомобилният сектор е в ролята на губещ, отбелязва ДПА. Инвеститорите се опасяват от наказателни мита на САЩ върху германския внос. Загубите на автомобилните компании варират от 3,7 на сто при "Мерцедес-Бенц" (Mercedes-Benz) до 5 на сто при Бе Ем Ве 6 на сто при "Порше"(Porsche).
За разлика от тях акциите на производителя на луксозни електрически автомобили "Тесла" (Tesla ) поскъпнаха с повече от 12 на сто в предпазарната търговия в САЩ до малко под 283 долара. Технологичният милиардер и главен изпълнителен директор на "Тесла" Илон Мъск застана плътно до Тръмп по време на кампанията.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text