site.btaДанъчната хармонизация не е единственият инструмент за повишаване на конкурентоспособността в ЕС, заяви министър Людмила Петкова в Брюксел
Независимостта на данъчната политика на всяка държава членка е инструментът, чрез който тя може да влияе върху своето специфично икономическо и социално развитие. Това каза служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова пред колегите си от ЕС в Брюксел, съобщиха от Министерството на финансите.
Министър Петкова е в Брюксел, където днес участва в редовното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (ЕКОФИН).
По-рано, по време на регулярната закуска преди заседанието министрите обсъдиха ролята на данъчната политика за насърчаване на инвестициите и конкурентоспособността в духа на Доклада на Марио Драги за бъдещето на конкурентоспособността на ЕС, информират от МФ.
Министър Петкова посочи, че България внимателно анализира мерките, предложени в доклада, включително тези, насърчаващи използването на данъчни облекчения, данъчни кредити за чиста енергия, стимулите за научноизследователска и развойна дейност. Тя се съгласи с необходимостта от усилена работа и на национално ниво за повишаване на конкурентоспособността на икономиката на Съюза. Въпреки това България не счита, че повишаването на конкурентоспособността може да се постигне чрез допълнителни задължителни данъчни мерки в областта на корпоративното данъчно облагане. Страната ни подкрепя всички мерки за опростяване на административните процедури, за намаляване на административната тежест за компаниите и за насърчаване на трансграничните инвестиции.
България счита, че данъчната хармонизация не е единственият инструмент за повишаване на конкурентоспособността на ниво ЕС и е необходимо да се заложи на други решения, се посочва в съобщението.
Съветът ЕКОФИН постигна компромис по законодателния пакет относно ДДС в ерата на цифровите технологии, който има за цел противодействие на измамите с ДДС, подкрепа за предприятията и насърчаване на цифровизацията, информират още от МФ. На заседанието са обсъдени и финансово-икономическите последици от руската военна агресия срещу Украйна. Министрите приеха решения за изменения в плановете за възстановяване и устойчивост, представени от Чехия и Нидерландия. Съветът одобри заключения относно постигнатия напредък по статистическите приоритети на ЕС, като даде насоки за по-нататъшната работа.
В рамките на участието си в заседанието на Еврогрупата в приобщаващ формат министър Людмила Петкова се срещна с Анджей Домански, министър на финансите на Полша. Те обсъдиха въпроси от общ интерес за публичните финанси на двете страни, приемането на България в еврозоната и календара на Съвет ЕКОФИН по време на предстоящото полско председателство на Съвета на ЕС. Министър Домански се ангажира Полша да подкрепи България в усилията й за членство в еврозоната и да съдейства организационно в рамките на процеса по присъединяване, посочват от МФ.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text