site.btaАсоциацията на земеделските производители в България настоява за допълнително национално финансиране на инвестиции по ПВУ и ПРСР
Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) отправя апел към служебния министър на земеделието и храните Георги Тахов за включване на допълнителни средства в националния бюджет за 2025 г. Става въпрос за 100 млн. лева за финансиране на допълнителни проектни предложения от Инвестиция C6.I1. от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), както и допълнителни национални средства за инструмент за кредитиране от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) на частни бенефициенти с одобрени инвестиционни проекти по Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020, съобщава АЗПБ.
В писмо до Министерството на земеделието и храните (МЗХ) Асоциацията подчертава необходимостта от планирането на национални средства в държавния бюджет с цел финансиране на повече проекти по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) за технологична и екологична модернизация на земеделските стопанства.
"С оглед на подготовката на МЗХ за съставяне на проект на бюджет за 2025 г. и предстоящата процедура по приемането от Народното събрание на Закона за държавния бюджет за предстоящата финансова година, АЗПБ призовава за отпускане на 100 млн. лева от националния бюджет за 2025 г. с цел финансиране на повече проекти от Инвестиция C6.I1 на НПВУ, отчитайки съществуващия инвестиционен свръхинтерес и нуждите на агросектора, както и изразената до момента позиция на службите на Европейската комисия (ЕК) за финансиране на инвестиционни предложения чрез използване на национални средства, гарантиращи разширяване на обхвата на подпомогнатите проекти", заявява председателят на АЗПБ Венцислав Върбанов.
Асоциацията също така предлага създаването на инструмент за кредитиране от ДФЗ, който да подпомогне земеделските производители с одобрени проекти по ПРСР 2014-2020 г. От АЗПБ настояват ДФ "Земеделие" да кредитира бенефициенти с одобрени проекти по ПРСР 2014-2020. Така земеделските производители могат да си връщат кредита към ДФЗ и да не ползват търговски банки, тъй като много често към Асоциацията постъпват оплаквания, че при разговорите с банките производителите получават отказ за финансиране на одобрени проекти по ПРСР и по НПВУ.
"Не за първи път установяваме, че когато има конюнктурни проблеми в агросектора (лоши стопански години, суша, пожари, лоша реколта, ниски цени и прочие) в комбинация с политическа нестабилност и геополитически предизвикателства, банките намаляват своя интерес към финансирането на проекти, дори и на одобрени за финансиране такива. Финансовото обезпечаване на бенефициентите чрез кредитиране от ДФЗ на одобрени проекти през годините е показало своята позитивна роля за реализацията на инвестициите в агросектора", посочва още Върбанов.
По негово мнение, в условията на продължаващите многопластови кризи и тежките предизвикателства в агросектора, за земеделската общност у нас повече от всякога е крайно необходимо да получи навременна финансова и институционална подкрепа за реализацията на така важните за устойчивостта и конкурентоспособността ни инвестиции.
БТА припомня, че заключителният етап от подготовката на законопроектите за държавния бюджет на България, за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 година ще бъде съобразен с избора на 51-вото Народно събрание. Това стана известно миналата седмица, в която изтече заложеният в закона срок правителството да внесе за разглеждане проектобюджетите за догодина - 31 октомври 2024 г.
Срокът не може да бъде спазен, защото няма заседания на парламентарни комисии и пленарни заседания. Проектобюджетите ще бъдат внесени в новия парламент.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text