site.btaПътят към устойчивото развитие на българските етерични масла ще обсъдят от бранша на 31 октомври
Третата национална среща на производителите на етерични масла в България ще се проведе на 31 октомври 2024 г. от 09:30 часа в столичния Интер експо център, съобщиха организаторите от Сдружението на производителите на етерични масла "Дестилирано в България". Участниците в събитието ще търсят отговори на важни въпроси, свързани с бъдещето на сектора.
Секторът на етеричните масла е изправен пред значителни предизвикателства в глобален план. За последните две години, между 2021 и 2023 г., международната търговия с етерични масла е намаляла с над 26 на сто в количествено и с 18 на сто в стойностно изражение. На този фон българският износ също отбелязва спад - тенденция, която продължава и през първата половина на 2024 г. Каква е ролята на европейската политика относно химикалите в тази картина и как нарастващите изисквания за екологична и социална отговорност ще повлияят на сектора у нас, ще бъде една от темите на срещата на бранша.
Докато производството на маслодайната роза показва стабилност през последните три години с международни цени, които позволяват по-справедливо разпределение на добавената стойност по веригата, пред производителите стоят нови, нарастващи изисквания. От подобряването на условията за работа в полетата и регулирането на сезонния труд, до устойчивото управление на ресурси и намаляването на въглеродния отпечатък, отглеждането на маслодайната роза се намира на прага на зеления преход.
В същото време лавандулата - другият символ на българския ароматен сектор - преминава през най-трудния си период за последните две десетилетия. С намаляващите международни цени, които едва покриват производствените разходи, и свиването на площите до 98 хиляди декара спрямо пика през 2021 г., бъдещето на сектора изглежда несигурно. Въпреки това експериментите с нови сортове лавандула разкриват потенциал за по-ефективно задоволяване на нуждите на международния пазар в бъдеще.
По всички тези въпроси ще дискутират и ще обменят опит Емили Бел от "доТера есеншъл ойлс" (doTerra Essential Oils), световен лидер в продажбата на етерични масла, Пламен Николов от "Есетере България", Константин Георгиев от "Роберте България", Елица Ликова от международната неправителствена организация за отговорно и устойчиво земеделие UEBT, Христо Николов от проекта "Карбонсейф" (Carbonsafe), Филип Лисичаров от компанията "Еньо Бончев" и Ивайло Цочев от "Банка ДСК".
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text