site.btaУченици и студенти от Пловдив се включиха в дигитално обучение на тема "Медиите на бъдещето и изкуствен интелект"
Ученици и студенти от Пловдив се включиха в дигиталното обучение Cyber Research Exercise - CYREX 2024 на тема "Медии на бъдещето и изкуствен интелект". Събитието, което се проведе беше организирано от Института по информационни и комуникационни технологии (ИИКТ) към Българска академия на науките (БАН), а домакин беше Европейският цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) "Тракия".
За участниците беше предварително подготвен фиктивен сценарий, създаден както от хора, така и от генеративен изкуствен интелект. "Избрахме неутрални теми - медии на бъдещето и изкуствен интелект. Идеята беше да съчетаем човешки и машинен интелект, за да може когато говорим за медиите на бъдещето, участниците в събитието да видят, че не е толкова тривиално да се отдели въображаемото или машинното от човешкия интелект", каза за БТА доц. Златогор Минчев, доцент в ИИКТ към БАН.
След като им беше представен сценарият, участниците бяха разделени на групи, на които бяха поставени определени практически задачи. "Като цяло идеята е да затворим целия цикъл като започнем от планирането с темата за обединението на човешкия и машинния интелект и да завършим със симулиране на процеса за едно своеобразно верифициране. Искаме да създадем база за продължаващо сътрудничество и в контекста на ЕЦИХ "Тракия" и в по-широкия глобален контекст, така че заедно различните поколения да мислим за едно по-добро и по-сигурно бъдеще. Чисто практически участниците могат да видят новите технологии в действие за създаване на една нова измислена дигитална реалност и да мислят по-структурирано и по-нататък да придобият и системно мислене. Трябва на идейно ниво да сме готови да живеем в пост информационното общество или по-нашумелият напоследък термин - ерата на изкуствения интелект", допълни доц. Минчев.
В събитието се включиха ученици от 11 и 12 клас от няколко пловдивски училища, както и студенти в Пловдивски университет (ПУ) "Паисий Хилендарски".
Александра, Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", първи курс специалност "Национална сигурност" заяви че "очаква да се запозне с киберсигурността и да придобие знания, които да използва в развитието си в сферата на киберсигурността". Искам да помагам на българските граждани и да няма толкова проблеми в дигиталната сфера. В университета се запознах с големи професионалисти, които ми преподават и те ме запалиха да се реализирам в тази сфера", коментира студентката в ПУ.
Cyber Research Exercise - CYREX 2024 е международно уеб-базирано компютърно подпомагано обучение, провеждано от 2015 г., което включва участници от университети, академични и професионални организации, както и индустрията. Основен акцент на събитието ще е повишаване на киберустойчивостта на обществото в новата дигитална ера чрез експериментално тестване на бъдещи киберзаплахи и рискове, а участниците ще разширят своите практически умения за справяне с предизвикателствата на дигитално трансформираното бъдеще, коментират организаторите.
След края на събитието домакините от ЕЦИХ "Тракия" определиха инициативата като успешна. "Като добавена стойност приемам не само новите знания и практики, но и контактите, които участниците са обменили помежду си. Според мен всички бъдещи инициативи, които адресират дигиталния преход сред младите прослойки, си заслужават инвестирането на време и ресурси", коментира Денис Петков, старши експерт към Европейския цифров иновационен хъб "Тракия".
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text