site.btaПълноправното присъединяване на България към Шенген, ОИСР и еврозоната ще гарантира развитие на икономиката, заяви министър Петко Николов
Министерството на икономиката и индустрията работи активно за привличането на чуждестранни инвеститори и създаването на благоприятни условия за бизнес, както и в подкрепа за експортно ориентираните компании чрез засилване на търговско-икономическите контакти. Това стана известно от думите на служебния министър д-р Петко Николов по време на "Въвеждащ семинар за новопостъпили представители на дипломатическия корпус", организиран днес от Министерството на икономиката и индустрията в партньорство с Дипломатическия институт към Министерството на външните работи (МВнР). Участие в семинара взеха и зам.-министърът Николай Павлов, и директорът на Дипломатическия институт към МВнР Таня Михайлова, съобщиха от министерството.
Д-р Николов посочи, че провежданите от Министерството на икономиката и индустрията политики целят благоприятна институционална среда за работа на бизнеса, включително чрез създаване на екосистема от индустриални паркове в цялата страна, чрез изграждане на подготвени индустриални терени и създаване на условия за развитие на научноизследователската и развойната дейност.
Пред новопостъпилите представителите на дипломатическия корпус у нас министър Николов очерта основни икономически приоритети на страната като пълноправно присъединяване към Шенгенското пространство, към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и еврозоната, които ще гарантират устойчивото икономическо развитие на България.
По думите му пълноправното присъединяване на България към Шенген ще улесни движението на хора и стоки в региона, ще засили икономическите връзки и ще подпомогне развитието на туризма. "Пълноправното присъединяване към Шенгенското пространство пряко касае не само българския и румънския бизнес, но също така и всички компании от цял свят, които оперират в региона ни", подчерта той. Министър Николов допълни, че България усилено работи и за прехода към единната европейска валута, което не само ще повиши доверието на инвеститорите, но и ще улесни търговията и финансовата стабилност.
Икономическият министър изтъкна, че страната ни продължава да затвърждава ролята си на активен участник в регионалното икономическо сътрудничество и позициите си на ключов фактор за стабилността и сигурността в нашия регион.
Д-р Николов подчерта, че възможностите пред българската икономика са големи, особено в областта на технологиите и иновациите. "Имаме бързо развиващ се ИТ сектор, който предоставя нови хоризонти за растеж и иновации", заяви той и допълни, че България вече е утвърден лидер в областта на информационните технологии в региона, и активно насърчава инвестициите в стартиращи компании и иновационни проекти.
"Световните предизвикателства, пред които сме изправени – икономически, енергийни или свързани със сигурността, изискват глобални решения. Заедно можем да постигнем икономическа стабилност и да насърчим устойчивото развитие. Сътрудничеството ни е от ключово значение за преодоляване на тези предизвикателства", заяви министърът.
За първи път България има конкретен срок за присъединяването си към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, заяви служебният премиер Димитър Главчев след срещата си с генералния секретар на ОИСР Матиас Корман в началото на май. От разговора на служебния премиер Главчев с генералния секретар Корман е станало известно, че хоризонтът за приемането на страната ни е края на следващата 2025 година, съобщи тогава пресслужбата на кабинета и допълни, че общо 31 доклада на комитетите на ОИСР по отношение на България са приети, като остават още 26.
В началото на юли икономическият министър каза, че общият ефект от преки и косвени ползи за гражданите и бизнеса, от пълното присъединяване на България към Шенген би могъл да достигне до 1,3 млрд. лева годишно.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text