site.btaБългария и още 34 страни подписаха документи за съвместна работа за бъдещето на горите в Европа
Служебният заместник-министър на земеделието и храните д-р инж. Мирослав Маринов взе участие в Деветата министерска конференция "Горите на Европа", която се проведе в град Бон, Германия. По време на събитието официално бяха подписани Декларация и Решение на министрите от Бон. Ресорният заместник-министър бе упълномощен от Министерския съвет на България да подпише двата документа, наравно с останалите министри и други високопоставени лица на още 34 страни, подписали Паневропейския процес. Участие в конференцията взеха представители на Европейската комисия и на над 20 организации и страни наблюдатели по процеса, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.
С официализирането на документите страните получават възможност да обсъдят съвместен път напред чрез насърчаване на трансграничното сътрудничество и тяхната готовност да създадат и подкрепят Паневропейски механизъм за управление на риска в горите (FoRISK).
Декларацията на министрите от Бон е на тема "Поддържане на концепцията за устойчиво управление на горите в готовност за бъдещето". С нея се потвърждава ангажиментът за укрепване на прилагането на концепцията за устойчиво управление на горите и ролята на "Горите на Европа" за тази цел. С подписаното Решение на министрите от Бон "Устойчивото управление на горите като инструмент за повишаване на устойчивостта на горите", страните поставят основата за съвместни усилия за повишаване устойчивостта на горите в региона.
Участниците в конференцията, озаглавена "Оформяме нашето бъдеще с устойчиви гори", обсъдиха бъдещото на устойчивото управление на горите, повишаването на устойчивостта и адаптивния им капацитет, както и ролята на младите поколения за решаване на важни въпроси в областта на горите и горското стопанство. Федералният министър на прехраната и земеделието на Германия Джем Йоздемир, действащ председател на "Горите на Европа", представи пред участниците във форума основните резултати и напредък в рамките на процеса в периода 2021-2024 г.
Д-р инж. Мирослав Маринов обсъди с министър Йоздемир и други високопоставени представители на страни, подписали процеса и организации наблюдатели, като EUSTAFOR, подкрепата на България към процеса и конкретно към създаване на Механизма за управление на рисковете в горите - FoRISK.
БТА припомня, че през септември заместник-министър Маринов се срещна с директорите на шестте държавни предприятия и Регионалните дирекции по горите в страната. Те се споразумяха до края на октомври да изготвят план за възстановяване на опожарените през 2024 г. горски територии.
От началото на годината са възникнали над 500 горски пожара, като на 10 процента от засегнатата площ дървесната растителност е напълно унищожена от върхови пожари, а останалите близо 90 процента са низови, каза по време на срещата ресорният заместник-министър.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text