site.btaГеопространствени данни показват, че щетите върху обработваемата земя в Газа растат
Последната оценка, използваща сателитни данни, показва увеличаване на щетите върху земеделските земи и селскостопанската инфраструктура в Ивицата Газа, което допълнително изостря хуманитарната ситуация и продоволствената криза в резултат на продължаващия конфликт. Оценката е изготвена от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) и Сателитния център на ООН (UNOSAT), става известно от интернет страницата на ФАО.
Към 1 септември 2024 г. 67,6 процента от обработваемите площи в Газа, или 10 183 хектара, са били повредени. Това е увеличение от 57,3 процента (8660 ха) през май и 42,6 процента (6694 ха) през февруари 2024 г. По-конкретно това важи за 71,2 процента от овощните градини и други дървета, 67,1 процента от полските култури и 58,5 процента от зеленчуците.
Сателитните изображения показват, че следите от тежки превозни средства, разрушаването, обстрелите и други поражения, свързани с конфликта, са нанесли значителни щети на селскостопанската инфраструктура на Газа, като са повредени общо 1188 селскостопански кладенци (52,5 процента) и 577,9 ха оранжерии (44,3 процента).
"Този сателитен анализ предоставя критични прозрения в подкрепа на хуманитарните усилия, тъй като конфликтът продължава да оказва влияние върху селскостопанския сектор в Газа", каза изпълнителният директор на Института на ООН за обучение и изследвания (UNITAR) Никхил Сет. Сателитният център на ООН е специализирана програма в рамките на института.
"Мащабът на щетите върху земеделските земи в ивицата Газа достигна безпрецедентни нива. Това поражда сериозни опасения относно потенциала за производство на храни сега и в бъдеще, тъй като хранителната помощ сама по себе си не може да задоволи ежедневните нужди на хората в Газа. Тези щети върху земеделските земи увеличават непосредствения риск от глад в цялата Ивица Газа", каза заместник-генералният директор на ФАО Бет Бехдол.
Повече от 2 милиона жители на Газа все още имат спешна нужда от храна и помощ за препитание, тъй като хуманитарният достъп остава ограничен. Последната оценка, обхващаща периода от 7 октомври 2023 г. до 1 септември 2024 г., засилва опасенията относно риска от глад.
От началото на конфликта ФАО и Сателитният център на ООН предоставят редовни актуализации на селскостопанска оценка, комбинирайки полеви и сателитни данни за оценка на различни селскостопански показатели, като например площта на обработваемата земя.
Подробности за оценката
- Хан Юнис има най-голямата площ на повредени обработваеми площи (2589 хектара или 61,5 процента), докато Северна Газа има най-висок дял щети на провинция (78,2 процента).
- Пристанището на град Газа е сериозно повредено, като повечето рибарски лодки са унищожени.
- В Рафа се наблюдава рязко увеличение (183 процента) на повредените оранжерии, нарастващи от 44 ха през април до 124,7 ха през септември 2024 г., което представлява 27,7 процента от всички оранжерии.
- Почти 95 процента (около 15 000) от едрия рогат добитък е умрял, а почти всички телета са заклани.
- Около 43 процента от овцете (по-малко от 25 000 глави) и 37 процента от козите (около 3000 глави) са останали живи.
- Драматични загуби се отчитат в сектора на птицевъдството, като само 1 процент (около 34 000) от животните са живи. Търговското производство на домашни птици до голяма степен е преустановено, като повечето операции вече са ограничени до производство на ниво домакинство за собствена консумация.
Спешна реакция на ФАО
Конфликтът ограничи достъпа до критични източници на протеини и питателни храни и продължава да опустошава поминъка на хората.
Необходима е спешна помощ за селското стопанство, за да се възстанови наличието на високопитателна храна, да се предотврати пълният колапс на селскостопанския сектор, да се запазят оставащите селскостопански поминъци и да се ограничи острия глад и недохранването, особено сред децата. Фермерите, рибарите и пастирите в Газа рискуват живота си, за да продължат производството на храна. Това обаче става все по-трудно поради значителните щети на инфраструктурите, както е документирано в последните геопространствени анализи.
Подобно на други участници от ООН и хуманитарни организации, ФАО е изправена пред логистични предизвикателства, особено поради ограничението на пропускателните пунктове, причинено от колапса на закона и реда, който ограничава доставката на селскостопанска помощ в Газа. Към 29 септември 2024 г. ФАО е раздала фураж на над 4400 животновъди в Рафа, Хан Юнис и Дейр ал Балах и ветеринарни комплекти на около 2400 семейства пастири.
Организацията е готова да предостави повече ресурси на фермерите и пастирите в Газа, след като условията за достъп, сигурност и мобилност бъдат напълно възстановени.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text