site.btaБВП на Германия ще се свие тази година, прогнозират водещи институти
Водещи германски икономически институти понижиха прогнозата си за икономическия растеж на Германия през 2024 година. Те очакват брутният вътрешен продукт (БВП) на най-голямата европейска икономика да се свие с 0,1 на сто. Техният анализ е представен в прессъобщение до БТА от икономическия институт "Ифо" (Ifo), една от научните организации, изготвили прогнозата.
Икономистите понижават и прогнозите си за възстановяването на германската икономика през идните две години. Те прогнозират, че БВП на Германия ще нарасне с 0,8 на сто през 2025 г. и с 1,3 на сто през 2026 година.
В оповестения днес икономически анализ германските институти понижават очакванията си за ръста на БВП на страната спрямо пролетната си прогноза.
В есенната прогноза се залага динамиката на брутния вътрешен продукт на Германия за 2024 г. да бъде с 0,2 процентни пункта под прогнозирания в края на март ръст от 0,1 на сто, а за 2025 г. прогнозните данни са понижени с 0,6 процентни пункта.
Развитието на германската икономика се усложнява от структурните промени, на които тя е изложена. Това посочва Джералдин Дани-Кнедлик, директор на германския Институт за икономически изследвания (DIW).
Редица фактори, сред които мерките за намаляване на вредните емисии от въглероден диоксид в атмосферата, дигитализацията на икономиката, демографските промени и силната конкуренция на китайските компании, активират процеси на структурно приспособяване на икономиката на страната. Те от своя страна влошават дългосрочните перспективи за икономически растеж, посочва Джералдин Дани-Кнедлик.
"Германската икономика стагнира от над две години. През идната година вероятно ще започне бавно възстановяване, но в обозримо бъдеще икономическият растеж на страната няма да се върне към нивата отпреди пандемията от КОВИД-19.
Припокриващите се ефекти от структурни промени и икономически спад са особено видими в производствения сектор. Силно засегнати са производителите на капиталови стоки и компаниите от енергоемките сектори. Тяхната конкурентоспособност страда от по-високите разходи за енергийни продукти и от засилващата се конкуренция на висококачествени промишлени стоки от Китай. Те изместват германския износ на световните пазари.
Бизнесът на компаниите от преработващата промишленост също страда. Той е изложен на отслабване в световен мащаб на икономическата активност в сектора и свързаната с това липса на нови поръчки от страна на клиентите.
Негативните перспективи пред бизнеса на германските промишлени компании до известна степен са компенсирани от силното нарастване на брутната добавена стойност в отделни области на сектора на услугите. Това е особено видимо в секторите, в които доминира държавата, като образованието и здравеопазването", посочват авторите на анализа. Те отбелязват, че процесите на структурно приспособяване на германската икономика вероятно ще продължат да оказват влияние. Признаците за нейното възстановяване се дължат на съживяването на частното потребление, което се очаква да бъде подкрепено от силното нарастване на реалните разполагаеми доходи.
Подемът на ключови пазари за германските стоки и услуги ще окаже подкрепа на износа, реализиран от компаниите в страната. Наред с по-благоприятните условия за получаване на банкови кредити, това ще стимулира инвестициите в дълготрайни активи, посочват германските икономисти.
Експертите посочват, че през август инфлацията в Германия се забавя до най-ниското си равнище от повече от три години. Икономистите очакват до 2026 г. тя да се запази на нива, които са близки до целта на Европейската централна банка за годишна инфлация от 2 на сто.
Забавянето на германската икономика се отразява и на пазара на труда в страната, при който се отчита леко повишена безработица. Тя вероятно ще спадне едва през 2025 г., когато икономическата активност в Германия започне постепенно да се възстановява, се посочва в анализа.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text