site.btaБългария и Туркменистан могат да развиват съвместни проекти за енергийна и транспортна инфраструктура, съобщи икономическото министерство
Служебният министър на икономиката и индустрията д-р Петко Николов проведе среща с новоназначения посланик на Туркменистан в България Есен Айдогдиев. Двамата обсъдиха възможностите за активизиране на икономическите отношения между двете страни, съобщиха от Министерството.
На срещата бе отбелязано, че през тази година се отчита нарастване на двустранния стокообмен, като за периода януари-юли 2024 г. той възлиза на близо 35 млн. щ.д., което е ръст от над 600 на сто в сравнение със същия период на 2023 г. Бе отчетено, че водещите стоки в българския експорт за Туркменистан са главно медикаменти и медицински инструменти и апарати, които формират над 60 на сто от общия износ.
Въпреки положителната тенденция през настоящата година, министър Николов и посланик Айдогдиев бяха единодушни, че двустранният стокообмен не е на необходимите нива и обсъдиха възможности за задълбочаване на търговското сътрудничество.
Двамата посочиха като преспективни секторите свързани със строителството, туризма, цифровите технологии, ИТ секторът и съвместни проекти за изграждане на енергийна и транспортна инфраструктура в контекста на свързаността Европа-Азия.
Министърът на икономиката и индустрията и посланикът на Туркменистан разговаряха и за организирането на съвместен бизнес форум, за да се задълбочат отношенията между България и Туркменистан и да се създадат нови възможности между бизнеса от двете страни.
За периода януари-юни 2023 г. двустранният стокообмен между България и Туркменистан е достигнал 3,9 млн. щ. д., като е нараснал с 5,5 на сто, спрямо същия период на 2022 г., сочи справка в интернет страницата на Министерството. Общият вносът от Туркменистан за периода се е увеличил със 70,2 на сто, спрямо предходната година, и възлиза на 3,2 млн. щ. д. Износът на България за Туркменистан през първите шест месеца на 2023 г. е намалял с 60,7 на сто спрямо предходната година, като е достигал 720 хил. щ. д. През 2022 г. двустранният стокообмен е възлизал на 9 млн. щ. долара, като е намалял със 75,8 на сто спрямо 2021 г.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text