site.btaДанните на Евростат потвърждават положителната тенденция в туристическия сектор на България, съобщи ресорното министерство
Според последни данни на Евростат, България се нарежда сред петте водещи държави в ЕС по ръст на туристическите нощувки за периода април-юни 2024 г., спрямо същия период през 2023 г. Този значителен успех утвърждава страната ни като предпочитана дестинация както за вътрешни, така и за международни туристи, посочват от Министерството на туризма.
През второто тримесечие на 2024 г. в България са отчетени 2 126 950 туристически регистрации в категоризирани места за настаняване, които са довели до близо 6 милиона нощувки. Това поставя България сред водещите 5 държави в ЕС по ръст на нощувките с повишение от 6,3 на сто спрямо същия период на 2023 г., съгласно публикуваните до момента данни. Първото място заема Люксембург с ръст от 22,2 на сто, следвана от Малта с 12,3 на сто, Латвия с 6,4 на сто, а Полша допълва челната петица с 3,9 на сто, по текущи данни от Евростат.
Общият брой реализирани нощувки в местата за настаняване в ЕС за периода април-юни 2024 г. възлиза на около 780 милиона, като 51 на сто от тях са резултат от вътрешен туризъм, а 49 на сто - от входящ туризъм. В България този баланс показва доминираща роля на входящия туризъм с 55 на сто, което подчертава нарастващия интерес на чуждестранните посетители към страната, посочват от Министерството.
България също така изпреварва 16 държави от ЕС по брой реализирани нощувки от чуждестранни туристи през юни 2024 г., което според ведомството е още едно доказателство за динамичното развитие на туристическия сектор в страната.
Данните на Евростат потвърждават положителната тенденция в туристическия сектор на България, като страната продължава да привлича все повече туристи и се утвърждава като конкурентна дестинация в рамките на Европейския съюз, изтъкват от Министерството.
Приходите от нощувки в България през юни изпреварват тези през същия месец на добрата за българския туризъм година - 2019-а, по брой нощували данните почти се изравняват, но по заетост все още има отстъпление, сочи справка в сайта на Националния статистически институт през първата половина на август. През юни приходите от нощувки се увеличиха увеличават с 18 на сто спрямо същия месец на предходната година и достигнаха 270,5 млн. лева, през май увеличението беше с 32,2 на сто на годишна база до 115,9 млн. лв., а през април - с 11,6 на сто спрямо същия месец на
предходната година, до 85,6 млн. лева, показва още справката в НСИ.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text