site.btaВ проект на наредба на КЕВР се предлага въвеждането на гаранция в процедурата по присъединяване на обекти за съхранение на електроенергия
Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба 6 от 28 март 2024 г. за присъединяване на обекти към електрическите мрежи е публикуван днес в Портала за обществени консултации. Промените в наредбата са предложени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
С предлаганите промени се предлага да се въведе изискване за предоставяне на гаранция в процедурата по присъединяване на обекти за съхранение на електрическа енергия, както и на обекти за потребление/производство, към които се изграждат/поставят несамостоятелни съоръжения/инсталации за съхранение на електрическа енергия. Целта е да предотврати изчерпването на капацитета за присъединяване към електрическите мрежи от лица без реален инвеститорски интерес, обясняват от КЕВР.
Предложени са и изменения, с които допълнително се облекчава процедурата по проучване на условията и начина на присъединяване на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници (ВИ), с оглед на спецификите при изграждането на този вид обекти. С допълнения на някои от членовете в проекта на наредба се уреждат отношенията между лицата, подали искане за проучване и/или за присъединяване на обекти, и мрежовите оператори, както и между самите оператори на електрически мрежи.
Според вносителите изискването за предоставяне на гаранция в процедурите по присъединяване на обекти за съхранение на електрическа енергия ще доведе до по-благоприятна и предвидима среда и условия за реализирането на инвестиции в съоръжения за съхранение на електрическа енергия, с което се защитават правата и интересите на добросъвестните инвеститори. От КЕВР добавят, че премахването на предпоставките за спекулативно ангажиране на мрежови капацитет ще минимизира риска от злоупотреби, като по този начин ще допринесе за по-ускореното присъединяване на обектите за съхранение на електрическа енергия към електрическите мрежи.
От КЕВР добавят, че с проекта на промени на Наредба 6 се създават допълнителни облекчения в процедурата за присъединяване на обекти за производство на електрическа енергия от ВИ, като на заявителите се дава възможност да преценят дали да продължат с проекта си на един по-ранен етап от развитието му, с което се спестяват значителни разходи. Освен това с предложените промени ще се даде по-дълъг срок на инвеститорите да приключат процедурите по ОВОС и възможност да преценят към кой момент да сключат договорите за учредяване на право на строеж по начин, по който да имат достатъчно време, с оглед законовото ограничение на чл. 67 Закона за собствеността, да планират и осъществят строителството на централата в рамките на този срок. Предложените изменения ще повишат инвеститорския интерес и ще спомогнат за реализирането на националните цели за дела на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на страната, пишат още от КЕВР.
БТА припомня, че в края на март КЕВР прие окончателно изцяло нова Наредба 6 за присъединяване на обекти към електрическите мрежи. С наредбата, приета на заседанието на регулатора на 28 март, се намалява административната тежест при присъединяване на обекти за потребление, производство и съхранение на електроенергия. За проучване на условията за присъединяване ще бъде необходимо само представяне на документ, удостоверяващ вещно право за строителство в имота и отпада изискването за виза за проектиране или влязъл в сила Подробен устройствен план. Предвидена е възможност всички документи по проучване и присъединяване на обект да се изпращат по реда на Закона за електронното управление, чрез системата за сигурно електронно връчване. Обменът на информация може да става и по електронна поща.
От КЕВР съобщават на страницата си днес, че на 29 август от 14:00 ч. в сградата на регулатора ще се проведе обществено обсъждане със заинтересованите лица на доклад относно проекта на промени за наредбата за присъединяване на обекти към електрическите мрежи.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text