site.btaРаботата на областните епизоотични комисии е всички национални мерки да бъдат имплементирани така, че да сработят, каза в интервю за БТА д-р Даниел Денев от БАБХ
Продължава разпространението на чума по дребните преживни животни в съседните ни Румъния и Гърция. Същевременно у нас спешно бяха свикани Областни епизоотични комисии, чиято работа е всички мерки, които са сведени на национално ниво, така да бъдат имплементирани и въведени на областно/общинско ниво, че да сработят. БАБХ изпрати днес и писмо до браншовите животновъдни организации и Българския ветеринарен съюз, заедно с брошура със съвети към животновъдите, стана известно от прессъобщение на агенцията.
В интервю за БТА д-р Даниел Денев от Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) апелира към собствениците на животни да спазват въведените правила, да не купуват животни с неизвестен произход и да не се подвеждат по това, че някой може да им предложи животни на много по-изгодни цени.
По думите му в Румъния огнищата на чума по дребните преживни животни вече са 56 и са засегнати над 233 000 животни, докато в Гърция огнищата са 44 със засегнати почти 18 000 животни. У нас ситуацията е спокойна - няма сигнали и съмнения, че заболяването е проникнало на територията на страната.
Все пак д-р Денев напомня, че заболяването е изключително заразно и води до нанасяне на големи икономически загуби в държавите, в които прониква.
Следва пълният текст на интервюто:
Каква е актуалната епизоотична обстановка в страната към този момент?
- По отношение на заболяването чума по дребните преживни животни актуалната епизоотична обстановка в страната е спокойна. Нямаме сигнали и съмнения за това, че то е проникнало на територията на страната. За съжаление, тя не е такава в съседните на нас държави, които са засегнати – Румъния и Гърция. При тях все още епизоотичната обстановка не е овладяна. В Румъния огнищата вече са 56 и са засегнати над 233 000 животни, докато в Гърция огнищата са 44 със засегнати почти 18 000 животни.
У нас бяха свикани спешни областни епизоотични комисии. Започнали ли са вече работа и в какво се изразява тя?
- Почти всички са свикани, проведени са в по-голямата си част. Днес и утре ще се проведат в областите, в които още не са. Тяхната работа е всички мерки, които са сведени на национално ниво, така да бъдат имплементирани и въведени на областно/общинско ниво, че да сработят. Всички ангажирани и отговорни институции във всяка една област и община да са запознати и да са в непрекъсната тясна връзка в прилагане на мерките относно движение на животни, нерегламентирано движение на животни, от наша страна извършване на клиничните обследвания, съдействие от кметове и т.н.
Има ли някаква информационна кампания или как стига най-актуалната информация до животновъдите?
- Още миналата седмица Министерството на земеделието и храните организира среща с всички представени браншови организации на сектор "Овцевъдство и козевъдство". Тя беше и онлайн, защото не всички имаха възможност да присъстват. На база на нея бяха обсъдени мерките. В допълнение тогава изпратихме писмо до браншовите организации със ситуацията и какви мерки следва техните членове да предприемат. Това беше с цел информацията да бъде по-бързо разпространена. Днес отново изпратихме писмо с актуализирана информация към браншовите организации, както и към Българския ветеринарен съюз, а на регионално ниво колегите в Областните дирекции по безопасност на храните ще свикат нарочни срещи, на които ще поканят местните животновъди. На тях ще се дебатира точно това – мерките, които са въведени, какво представлява заболяването, какво е актуалната епизоотична обстановка, как могат да се предпазят от навлизане на заболяването в техните стопанства и т.н.
Това е активната кампания. Отделно, на интернет страницата на БАБХ са публикувани всички актуални материали.
Бихте ли припомнили какви са взетите към момента мерки у нас?
- Основно мерките, които са взети към настоящия момент, с цел предпазване от навлизане и придвижване на животни. Мерките основно са свързани с извършване на клинични прегледи задължително при влизане на животните, независимо дали са за незабавно клане или доотглеждане. А ако животните ще са доотглеждане, имаме допълнително вземане на проби за доказване отсъствието на вируса на чума по дребните преживни животни и чак тогава се осъществява движение.
Освен това сме пуснали заповед с допълнителни мерки, които са наложени, а именно извършване на допълнителни клинични прегледи във всички стопанства за отглеждане на дребни преживни животни, които са разположени в населени места в всички погранични райони на България, независимо дали граничат с Румъния, Гърция, Турция, Сърбия и Северна Македония.
Като допълнителна мярка на този етап са забранени всякакви пазари, изложби или други събирания на дребни преживни животни на едно място.
Съветваме стопаните да не смесват стадата си по време на пашуване с цел предпазване и благополучие на техните стада. Да внимават, ако се налага да закупуват животни – да го правят само с гарантирани произход и здравен статус. Апелираме, ако е възможно, да не закупуват животни от държави, засегнати с това заболяване.
За какво трябва да внимават стопаните – какви са симптомите на болестта?
- Болестта се развива сравнително много бързо – от 3 до 6 дни е инкубационният период, след който се появяват доста бързо симптомите. Заболяването започва с изключително висока температура – 40-41 градуса, което води до силно угнетено състояние на животните, те се залежават. Почти веднага започват течения от носа и очите, появява се кървава диария. Вследствие развитието на болестотворния процес в тях се появява вторична пневмония, която води до кашлица. Това са най-характерните симптоми за чумата по дребните преживни животни.
Колко бързо се предава заболяването между животните?
- Изключително бързо. То е контактна инфекция и се предава основно чрез заразено към здраво животно. Тесният контакт гарантира почти 100-процентово предаване на вируса.
Към кого трябва да подадат сигнал животновъдите при съмнение за зараза?
- Могат да подадат сигнал на няколко места. Единият е чрез регистриран ветеринарен лекар, който ги обслужва. Чрез официалния ветеринарен лекар, който отговаря за съответната община. Може да се свържат и с Областната дирекция по безопасност на храните. БАБХ има и горещ телефон, който е 0700 122 99. На него 24 часа в денонощието могат да се подават сигнали не само за болни животни, но и за нерегламентирано придвижване на животни или всякакви други нарушения, свързани с животни, които могат да допринесат до проникване на заболяването на територията на страната.
До какво може да доведе навлизането на заболяването у нас?
Както казах, това заболяване е изключително заразно и води до нанасяне на големи икономически загуби в държавите, в които прониква. Всички контактни и болни животни биват унищожавани, рестрикции, които се налагат върху държавата за търговията с дребни преживни животни и продукти, добити от тях, водят до тези големи икономически загуби.
Трябва да успокоим хората, като кажем, че то по никакъв начин не е опасно за тяхното здраве – заболяването не се предава по никакъв начин на хора. Боледуват само овце и кози.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text