site.btaРаботодателски организации настояха пред депутати от енергийната комисия на НС за компенсиране на цени на тока над 180 лева за мегаватчас
Представители на български работодателски организации призоваха членовете на парламентарната Комисия по енергетика за 100 процента компенсиране на цени на електроенергията за българската индустрия над 180 лева за мегаватчас. Предложението направи Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Председателят на УС на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев отправи критика към изпълнителната власт.
"Още в началото на юли бяха ясни тенденциите и беше редно МС да приеме програма за компенсация", каза Митрев. Според него подобна програма е щяла да внесе сигурност и предвидимост в българската индустрия.
Добри Митрев предупреди, че без тази програма българската индустрия ще се срине. Той се обяви за постигане на средни цени на електроенергията в ЕС, така че да се създадат равнопоставени условия с европейските конкуренти.
Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индистриалните енергийни консуматори (БФИЕК), призова да се изработи механизъм, който да има автоматично действие. Механизмът не трябва да ощетява енергийните производители, но и да е в подкрепа на индустрията.
На 17 юли Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) излезе с отворено писмо до властта, като призова за спешни мерки относно високите цени на електроенергията в България. За да бъде подкрепена българската икономика и запазена българската индустрия, е наложително да бъде приета от Министерския съвет Програма за компенсиране на цените на електрическата енергия за небитовите крайни клиенти. Това написаха от АОБР в писмо до инстутициите относно екстремните цени на електрическата енергия и възстановяване на механизма за компенсиране на цените.
В становището на АОБР се уточнява, че цената в България (към 17 юли 2024 г. - бел. авт.) е 2 пъти по-висока от тази в Чехия, 2,1 пъти по-висока от тази в Германия, 2,2 пъти по-висока от тази в Нидерландия, 2,3 пъти по-висока от тази в Австрия и 3,2 пъти по-висока от тази във Франция. От организацията допълват, че вечерните часове са изключително скъпи с цени в диапазона 600 - 1000 лв./MWh, a за 15 юли надхвърлят 1100 лв./MWh.
След това и от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) призоваха правителството да възобнови изплащането на компенсации на туристическия сектор.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text