site.btaМРРБ определи за БТА като безпочвени обвиненията, че с проектонаредба се цели окончателното бетониране на крайбрежието ни
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) определи след запитване от БТА като безпочвени обвиненията на Българското кемпер общество, отправени по-рано днес, че проект на Наредба за условията и реда за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона "А" и в зона "Б" извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги е в полза на окончателното бетониране на крайбрежието ни.
От МРРБ обръщат внимание, че съгласно разпоредбата на чл. 10 а, ал. 2 от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) в местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани може да се разрешава поставянето само на архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма без търговско предназначение като: кътове за отдих, беседки, заслони, пейки, маси, информационни табла, чешми, дървени огради, скари и други, които не представляват строителство по смисъла на Закона за горите и на Закона за устройство на територията.
Целта на проектонаредбата
Целта на проекта на наредба е да се отговори на обществената потребност за обособяване на места за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона "А" и в зона "Б" по ЗУЧК извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги, като се определят изисквания за сметосъбиране и сметоизвозване, осигуряване на химически тоалетни, обособяване на места за палене на огън, и др. минимални здравни, хигиенни и противопожарни изисквания и мерки за опазване на околната среда, посочиха от Министерството.
След изработване на проекта на нормативен акт, той ще бъде публикуван за обществени консултации с гражданите и юридическите лица и обсъждане на техните предложения и становища.
Цялостното решение на проблема в къмпинг туризма
От МРРБ посочват, че за цялостното решаване на проблемите с къмпинг туризма и къмпирането е необходимо те да бъдат анализирани от Министерството на туризма в Национална стратегия за развитие на къмпинг туризма, която да определи стратегическите насоки за развитие на къмпингуването (къмпирането), вкл. "свободното къмпингуване", съответно да се обсъдят промени в Закона за туризма, Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, при необходимост - в Закона за горите, в Закона за опазване на земеделските земи, в Закона за държавната собственост и в Закона за общинската собственост, и др., както и да се предвиди изготвяне на подзаконов нормативен акт към Закона за туризма, с който да се регламентират условията и редът за "свободно къмпингуване" на територията на цялата страна, а не само по Черноморското крайбрежие.
Представители на Българското кемпер общество не са включени в работната група по проекта на наредба
Във връзка със заявеното от Българското кемпер общество по-рано днес, че няма да участват непоканени в заседанието на работната група на 24 юли, от Министерството уточняват, че представители на тази организация не са включени в състава на работната група за изработване на проекта на наредбата нито със заповедта на министър-председателя Николай Денков от 12 март 2024 г., с която тя се създава и се определят задълженията ѝ, нито с измененията от 17 май 2024 г. и 10 юни 2024 г.
Със Заповед № Р-94 от 17 май 2024 г. на министър-председателя съставът на работната група беше актуализиран заради необходимостта от смяна на двама от заместник-министрите в нея, настъпила вследствие на промяната на Министерския съвет, уточняват от МРРБ и допълват, че 24 юли 2024 г. ще се състои първото заседание на актуализирания състав на работната група. За него са уведомени всички нейни членове.
Старата версията на наредбата е получила над шестстотин отрицателни становища
Служебното Министерство на регионалното развитие и благоустройство прави пореден опит за връщане на стара версия на наредба към Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, предупредиха по-рано днес от Българското кемпер общество в своя позиция, адресирана до ресорния министър и работната група по промените в наредбата и получена в БТА.
Според организацията тази версия на наредбата е получила над шестстотин отрицателни становища по време на "опита за обществено обсъждане и на практика няма роля на регулация, а на индиректна забрана на къмпингуването в България". Тази вариант на наредбата е бил отхвърлен от работната група и принципно е била приета нова.
От организацията обявиха протестна готовност и информираха, че няма да участват непоканени в заседанието на работната група на 24 юли.
От Българското кемпер общество посочиха, че "поредният опит за въвеждане на наредбата е в полза на окончателното бетониране на крайбрежието ни и в този смисъл има всички данни, които пораждат съмнения за лобистки, включително корупционен интерес".
Според организацията е била игнорирана последната редакция на наредбата по време на правителството "Денков", която "отразява политики в сферата на къмпингуването, провежда регулация и не създава предпоставки за забрана". Наредбата беше принципно приета от всички присъстващи на заседанието на работната група и по нея оставаха само технически редакции, изтъкнаха от организацията.
Нерешените въпроси
Сред нерешените въпроси, които оставя старата версия на наредба, от организацията посочват проблемите с нарушенията в защитените територии и невралгични точки на наситено неправомерно къмпиране с кемпери и каравани, със сметоизвозването и разходите на общините и проблемите с местата за къмпирането в района на Черноморието, със съществуващите къмпинги в района на Черноморието и законния им статут, със стандартите за къмпиране, както и със стимулите за общините за обособяване на къмпинги, къмпинг точки и сервизни точки и България.
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text