site.btaТрябва да се променят бюджетните правила, за да може да се инвестира, според еврокомисаря за икономиката
Паоло Джентилони. Снимка: Европейска комисия
IF 16:02:31 01-02-2022
SS1558IF.009
ЕС - финанси - инвестиции
Трябва да се променят бюджетните правила,
за да може да се инвестира,
според еврокомисаря за икономиката
Брюксел, 1 февруари /БТА/
Европейските бюджетни правила трябва да бъдат променени, за да може да се инвестира с цел да се поддържат растежът и климатичният преход, според еврокомисаря за икономиката Паоло Джентилони, цитиран от Франс прес.
"Амбицията ни за нов силен растеж, устойчив и включващ, трябва да бъде съпътствана от нови бюджетни правила, адаптирани към предизвикателствата на нашето време", изтъкна италианският еврокомисар на конференция на френските държавни банки Бе Пе И франс (Bpifrance) и Депозитарната каса (Caisse des depots) в рамките на френското председателство на ЕС.
Ако искаме да се възстановим по-добре, не можем да си позволим да преживеем отново случилото се при предишната криза по отношение на инвестициите, предупреди Джентилони. Той припомни, че вследствие на финансовата криза от 2008 г., на еврозоната й бяха необходими седем години, за да възстанови равнището си на БВП от преди кризата, а през този период държавните инвестиции пострадаха от бюджетната консолидация, като инвестициите спаднаха до нула.
Според него сега за постигане на целите на климатичния преход нуждите от публично и частно финансиране се оценяват на 540 милиарда евро годишно до 2030 г.
"Правилата ни за дълга и дефицита трябва да бъдат променени, за да отразят тази нова реалност и да позволят инвестиции, допринасящи за растежа и разбира се, за стабилността", отбеляза Джентилони.
По думите му този въпрос е един от централните теми на сегашните дебати за преразглеждане на икономическото управление на ЕС и тези дебати трябва да ускорят ритъма си през идните месеци.
През октомври Европейската комисия започна обществено обсъждане на реформата на Пакта за стабилност, предвиждащ ограничаване на държавния дълг до 60 процента от БВП и на бюджетния дефицит до 3 процента от БВП. /Росица Николова/
/СС/
news.modal.header
news.modal.text