site.btaЕлектронните формуляри за две екосхеми от Кампания 2024 са достъпни в Системата за електронни услуги на ДФ "Земеделие"
Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) информира земеделските стопани, че в Системата за електронни услуги (СЕУ), от днес, 19 юли, е активна функционалността, позволяваща на кандидатите по екосхемите за запазване и възстановяване на почвения потенциал (Еко-ЗВПП) и за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи (Еко-ПЗП) да изготвят предвидените в Наредба № 3 от 10 март 2023 г. планове по двете схеми. Активна е и формата за определяне на етапа на развитие на трайните насаждения - дали са в плододаване или все още са неплододаващи по интервенцията за плодове (ИП).
Земеделските стопани попълват подготвените форми и след подписването им от съответното компетентно лице, съгласно разпоредбите на Наредба № 3 ведно със сканираната диплома на компетентното лице, ги прикачват в СЕУ, след което ги изпращат за зареждане в ИСАК, в съответствие с изискванията на чл. 52, ал. 3 от Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП). Предаването на готовите документи не изисква използването на квалифициран електронен подпис (КЕП). По този начин на кандидатите се спестяват време, средства и усилия, без да е необходимо да посещават регионален офис на ДФЗ.
От Фонда обръщат внимание, че са предприети действия за промяна в регламентираните срокове за Кампания 2024, с оглед увеличения размер декларирани площи и необходимостта от въвеждане на допълнителни мерки за намаляване на административната тежест спрямо кандидатите. Въведени са и допълнителни автоматични контроли с цел намаляване на допусканите от земеделските стопани пропуски при работата в СЕУ. След влизане в сила на изменението, ДФЗ допълнително ще информира земеделските стопани за крайния срок, в който заявленията следва да бъдат приведени в краен статус: "Чакащо ръчно зареждане в ИСАК".
Допълнително, в помощ на бенефициерите, на интернет страницата на ДФЗ е публикувана инструкция във връзка с новостите в СЕУ.
БТА припомня, че бюджетът по схемите за климата, околната среда и хуманното отношение към животните или т. нар. "екосхеми" е в размер на 203, 6 млн. евро. Плащането по тях ще продължи да се извършва на хектар при спазване на екологичните практики за съответната екосхема. Ставката за всяка една от осемте екосхеми е различна, като земеделските стопани имат възможността да заявяват цялото или част от стопанството си за подпомагане. Върху една и съща площ може да се приложи повече от една практика, включена в различна екосхема.
Екосхемите с най-висок бюджет са тази за намаляване използването на пестициди – близо 86 млн. евро, за разнообразяване на отглежданите култури - 44 млн. евро, а по схемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал размерът за 2024 г. е 40 млн. евро.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text