site.btaИкономиката на Китай забавя ръста си през второто тримесечие
Растежът на брутния вътрешен продукт на Китай се забави до 4,7 на сто през второто тримесечие на настоящата година, оставайки под очакванията на мнозинството от анализаторите, предадоха световните агенции.
През тримесечието април – юни 2024 г. икономическото производство в Китай се разшири с годишен темп от 4,7 на сто, което е минимум от първото тримесечие на 2023 г., разкриват най-новите данни на китайското Национално статистическо бюро (NBS). Анкета на Ройтерс сред икономисти прогнозираше ръст с 5,1 на сто.
През предходното, първо тримесечие китайският брутен вътрешен продукт (БВП) бе нагоре с 5,3 на сто на годишна база.
На сезонно коригирана тримесечна база китайският БВП се повиши с 0,7 на сто през второто тримесечие на 2024 г. Числото също е под прогнозата за ръст с 1,1 на сто, както и под резултата за първото тримесечие (1,6 на сто).
За първите шест месеца на годината, отнесено към същия период на 2023 г., икономическият растеж на Китай е 5 на сто. Правителството в Пекин си е поставило цел за икономически растеж от 5 на сто тази година, след като през миналата година регистрира 5,2 на сто.
"Като цяло националната икономика продължи да се подобрява през първото полугодие по стабилен начин", което се дължи на подкрепата от политически стимули, възстановяване на външното търсене и развитие на нови качествени производителни сили, се казва в изявление на китайската статистика, цитирано от Синхуа.
В същото време индустриалното производство в страната се повиши с 5,3 на сто на годишна основа през юни, надхвърляйки прогнозите за растеж с 4,9 на сто. През май индустриалният сектор се разшири с 5,6 на сто.
Продажбите на дребно през юни се повишиха с 2 на сто спрямо същия месец на 2023 г., при очаквания за увеличение с 3,3 на сто.
Инвестициите в дълготрайни активи са нагоре с 3,9 на сто, в съответствие с прогнозите.
Жилищата в Китай обаче регистрират поскъпване с 4,5 на сто на годишна база, след като през май с 3,9 на сто.
Равнището на безработицата достига 5 на сто през миналия месец – без промяна в сравнение с нивото си през май.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text