site.btaПромени в стандартите за добро земеделско и екологично състояние са публикувани за обществено обсъждане, което ще продължи до 3 август
Министерството на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проект на заповед, с която се променят стандарти 5, 6, 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 5, 6, 7 и 8) от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) 2023-2027 г. Целта на изменението е да се намали административната тежест за земеделските стопани при прилагането на стандартите през 2024 г., съобщиха от ресорното министерство.
Предложените промени са предварително обсъдени с браншовите организации и заинтересованите страни в рамките на писмена процедура на Комитета по наблюдение на СПРЗСР 2023-2027 г. и след приключили преговори с Главна дирекция "Земеделие" и Главна дирекция "Околна среда" към ЕК.
При изменението на ДЗЕС 6 "Поддържане на минимална почвена покривка през периоди, които са най-чувствителни" e определен чувствителен период от 1 юни до 30 септември включително, в който е задължително върху минимум 80 процента от цялата обработваема площ на земеделското стопанство да се поддържа минимална почвена покривка.
На земеделските стопани се предоставя възможност при изпълнението на стандарта да осигурят последваща култура в рамките на 2 седмици след премахването на предходната растителна покривка или 3 седмици след премахването на предходната растителна покривка само за площите с последваща култура рапица. При трайните насаждения, за осигуряване на минимална почвена покривка върху минимум 50 процента от площта с трайни насаждения в стопанството, се извършва укрепване на междуредията чрез затревяване, засяване с покривни култури или мулчиране през чувствителния период.
Улеснение за ДЗЕС 7 "Сеитбооборот (ротация) на културите върху обработваема земя, с изключение на култури, отглеждани под вода, или диверсификация на културите" е възможността фермерите да го изпълняват чрез познатата им от програмния период 2014-2020 г. диверсификация на културите.
Облекчението за стопаните в ДЗЕС 8 "Запазване на непроизводствени обекти и площи за подобряване на биологичното разнообразие в земеделското стопанство" е отпадането на изискването за заделяне на определен дял от обработваемата земя като непроизводствени площи. Остава задължението за запазване на съществуващите особености на ландшафта (отделни дървета, дървета в редица, синори, живи плетове или дървета в група и тераси).
Изменението предвижда още, че малките стопанства, които не надвишават 10 хa, са освободени от проверки и санкции на предварителните условия.
При прилагането на стандарти 5, 6, 7 или 9 за ДЗЕС се допускат временни дерогации от изисквания като срокове и периоди, в случай на метеорологични условия, които не позволяват изпълнението им през съответната година.
Крайният срок за предоставяне на предложения и коментари по публикувания документ е 3 август 2024 г. включително.
БТА припомня, че през февруари Европейската комисия изпрати на Белгийското председателство документ, в който се очертават първите възможни действия за намаляване на административната тежест за земеделските стопани. В документа ЕК предложи опростяване на някои от изискванията за обвързаност с условия, които земеделските стопани в ЕС трябва да спазват. Наборът от основни стандарти, наричани ДЗЕС, които всички земеделски стопани трябва да спазват, за да получат подпомагане по ОСП, се оказа труден за прилагане при определени обстоятелства, констатира Еврокомисията.
В края на април Европейският парламент одобри преразглеждане на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС за облекчаване на административната тежест за земеделските стопани.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text