site.btaСветовните цени на храните през юни остават непроменени спрямо май
Референтният показател за световните цени на хранителните стоки остана непроменен през юни, тъй като повишенията на международните котировки за растителни масла, захар и млечни продукти компенсират спада на тези за зърнените култури, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).
Индексът на цените на храните на ФАО, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достигна средно 120,6 пункта през юни, което се равнява на ревизираната стойност за май. Индексът сега е с 2,1 на сто по-нисък от стойността си от предходната година и с 24,8 на сто под своя връх през март 2022 г.
Индексът на цените на зърнените храни се понижи с 3 на сто през юни спрямо май, като котировките за грубо зърно, пшеница и ориз се понижиха, отчасти водени от подобрените перспективи за производство в основните страни износителки.
Индексът на цените на растителното масло, напротив, се повиши с 3,1 на сто спрямо май, подкрепен от съживяването на световното търсене за внос на палмово масло и стабилното търсене от сектора на биогоривата в Америка за соево и слънчогледово масла.
Индексът на цените на захарта се повиши с 1,9 на сто спрямо май след три последователни месечни спада, до голяма степен поради опасения относно вероятното въздействие на неблагоприятното време и мусоните върху производството в Бразилия и Индия.
Индексът на цените на млечните продукти се повиши с 1,2 на сто, като международните котировки на маслото достигнаха 24-месечен връх на фона на увеличеното световно търсене на краткосрочни доставки на фона на силни продажби на дребно, сезонно намаляващи доставки на мляко в Западна Европа и ниски запаси в Океания.
Индексът на цените на месото беше на практика непроменен през юни, тъй като леките повишения на световните цени на овче, свинско и говеждо месо почти компенсираха спада на международните цени на птиче месо, предизвикан от предлагането.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text