site.btaББР представи разработваната програма за финансова подкрепа на болници с над 50 процента държавно и общинско участие
Българската банка за развитие (ББР) ще подкрепи финансово болници с над 50 процента държавно и общинско участие в капитала. Разработваната програма беше представена на среща с ръководствата на общински и държавни лечебни заведения, организирана съвместно между Министерството на иновациите и растежа (МИР) и Министерството на здравеопазването (МЗ) в София Тех Парк, информират от МИР.
Освен, че новата програма на ББР е проектирана специално към заведенията с преобладаващо държавно и общинско участие в капитала, то тя се стреми да достигне до онези болници, които предвиждат инвестиции в подобряване на инфраструктурата и медицинското оборудване.
За финансиране могат да кандидатстват и лечебните заведения, които са обект на национална политика за оздравяване и развитие, изпълняващи План за преструктуриране и устойчиво развитие. ББР може да отпуска дългосрочно инвестиционно финансиране до 90% от инвестициите или от размера на одобрената бизнес програма, като осигури средствата за закупуване на медицинска техника и за реализиране на дейностите по ремонт и обновяване на болничните заведения,
Предвидена е възможност и за ползване на кредитна линия за оборотни нужди за покриване на текущи задължения към контрагенти. С този инструмент банката гарантира плащанията към доставчици, като намалява нивото на задлъжнялост в системата и позволява по-добро управление на паричните потоци. Така от ББР влизат и в ролята на гарант за прозрачното функциониране на публичните финанси в сектор "Здравеопазване", се посочва в съобщението на МИР.
БТА информира за разработвания продукт от ББР във втората половина на февруари. Тогава Иван Церовски, изпълнителен директор на банката, обяви работата по програмата, която предвижда предоставяне на финансиране на болници до ограничението от 5 млн. лева.
Ръководствата на болничните заведения бяха запознати и с възможностите за достъп до ресурс от почти 442 млн. лв. чрез финансовите инструменти по Програмата "Развитие на регионите" 2021-2027, изпълнявани от Фонда на фондовете. Подкрепата с финансови инструменти в сектор "Здравеопазване" е може да се използва за обновяване на медицинската апаратура, свързана с диагностика на сърдечно-съдови и онкологични заболявания; ново строителство на общинска здравна инфраструктура; подпомагане на общопрактикуващи лекари с фокус върху отдалечените и труднодостъпни места; мобилни кабинети в подкрепа на провеждане на информационни кампании и профилактика и др. Новост за този програмен период е, че финансирането с финансови инструменти ще включва и възможност за комбинирана подкрепа с безвъзмездна финансова подкрепа в една операция до 50 процента от предоставеното финансиране.
Заместник-министърът на иновациите и растежа Веселина Минчева запозна представителите на лечебните заведения с достъпа им до безвъзмездна финансова помощ по линия на кохезионната политика на ЕС, до финансови инструменти в сътрудничество с малки и средни предприятия и предвидените възможности по Програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" (ПНИДИТ).
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text