site.btaСдружението за модерна търговия е много чувствително към мерки, свързани с директна пазарна намеса, заяви изпълнителният му директор
Сдружението за модерна търговия е много чувствително към мерки, свързани с директна пазарна намеса, както беше последната мярка, която беше приета от предишното Народно събрание по повод тавана от 15 процента в надценката за трите вида хляб. Това коментира днес в Националния пресклуб на БТА във Варна изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия (СМТ) Николай Вълканов.
Той уточни, че виждат в мярката много сериозни проблеми, свързани с нарушаване на конкуренцията между пазарните играчи, ограничаване на потребителския достъп и всички допълнителни ефекти, свързани с това. По думите му секторът е много чувствителен към регулаторната среда в страната. "Всяко едно пипане на пазарните отношения в тази сложна екосистема, каквато представлява търговията на дребно, има потенциала да застраши и дебалансира пазара", коментира той.
В отговор на въпрос Вълканов каза, че сдружението е аргументирало допълнителни позиции по темата към министерствата на финансите и икономиката. Освен това е изпратено писмо и до Комисията за защита на конкуренцията с искане за сътрудничество от тяхна страна. "Очакваме реакция и от страна на парламента", допълни той и уточни, че тази мярка е създала огромно напрежение в бранша.
Когато говорим за регулаторна среда, са много и другите теми в средносрочен и дългосрочен план, с които трябва да се борим и да се справяме като бизнес и като предизвикателства, заяви още Вълканов. Той спомена изключителното забавяне, което се получава благодарение на политическата нестабилност, по отношение въвеждането на депозитната система в страната, които би позволила бързо и рязко увеличаване, така че да се постигнат националните цели за събиране и рециклиране на отпадъци.
Важна тема, която е свързана със стабилността и регулаторната рамка, е темата за въвеждането на еврото, смята Вълканов. Според него по тази актуална тема се спекулира непрекъснато през последните две години и датата всеки път се отлага и отлага, и тази несигурност за бизнеса също пречи, тъй като всички компании от сектора, без значение дали са членове на сдружението, са отделили ресурси, екипи и работят активно по адаптиране на своите системи, така че да бъдат готови за възможно най-плавен преход от едната валута към другата.
Очакваме държавата най-накрая да придвижи напред Закона за въвеждане на еврото в страната, както и подзаконовата нормативна рамка, тъй като бизнесът има нужда от 6-7-8 месеца след официалното приемане на тази регулаторна рамка, да завърши успешно адаптацията на своите системи и да обезпечи възможно най-безпроблемния преход към другата валута, обясни Вълканов.
Николай Вълканов присъства във Варна на представяне на проучването "Роля и социално-икономически принос на модерната търговия в България с акцент Североизточен регион" на Института за пазарна икономика (ИПИ) по инициатива на СМТ, което се проведе в Националния клуб на БТА в крайморския град.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text