site.btaДекарбонизацията на европейската икономика ще остане основен приоритет, каза Илияна Цанова, зам. генерален директор на ГД "Бюджет" към ЕК
Гледайки напред, независимо какво се говори за актуализация на зелената сделка, декарбонизацията на европейската икономика ще остане основен приоритет. Това каза Илияна Цанова, заместник генерален директор на Генерална дирекция "Бюджет" към Европейската комисия (EК) на форума "Green Transition Forum 4.0 - Новите перспективи пред Централна и Източна Европа".
Това е четвърто издание на форума, посветен на европейската Зелена сделка и зелената трансформация, организаран от Dir.bg и 3Е News. БТА е медиен партньор.
Цанова посочи, че продължаването на този приоритет е важно, защото по думите й целите на зелената сделка са валидни и за целите за сигурност и отбрана, особено в областта на енергийната сигурност и за бъдещата конкурентоспособност на ЕС. Ние трябва да инвестираме във възобновяеми енергийни източници, трябва да модернизираме нашата електропреносна система, трябва да има много по-добра свързаност на мрежата не само между страните членки, но и в региона, и затова са необходими сериозни инвестиции, посочи Цанова.
"Това остава приоритет, но е важно да отбележим, че зелената сделка, стратегията за декарбонизация, ще трябва да се актуализира, това го каза и председателят на ЕК", посочи Цанова. Тя добави, че в новата геополитическа реалност ЕС трябва да адаптира и своята стратегия. Цанова каза, че изпълнението на стратегията е уникална възможност за ЕС да модернизира икономиката си, да промени икономическия модел, който в момента имаме. По думите й няма да е лесно, защото в момента нямаме технологиите, а с наличните може да се постигнат само част от целите. Затова Цанова изтъкна важността на инвестициите в нови технологии за модернизация на инфраструктурата, за адаптация на съществуващата инфраструктура към климатичните промени, които все по-често усещаме ежедневно, както и за запазване на екологията и биоразнообразието. Но истината е, че ЕК няма да се справи сама в това отношение, ние имаме споделена отговорност с националните правителства на страните членки, с индустрията, с обществото, с банките и финансовите институции, само заедно можем да постигнем този успешен преход, който да е приемлив за всички, каза Цанова.
Илияна Цанова каза още, че дебатът за зеления преход днес е много важен в навечерието на големите решения в ЕС за следващите приоритети и бюджет на Съюза. Тя отбеляза, че плановете за възстановяване и развитие на всички страни членки предвиждат проекти за зелен преход на стойност около 266 млрд. евро, както и че до днес са реализирани проекти на стойност 45 млрд. евро.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text