site.btaЯдрената енергетика в България е част от икономическата и националната сигурност на държавата, каза министър Малинов
Ядрената енергетика в България е част от икономическата и националната сигурност на държавата. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на събитие за представяне на компанията "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" (Hyundai Engineering & Construction Co., Ltd.) в София. По думите на министъра това ще бъде водещ приоритет в работата на настоящото служебно правителство. Малинов се надява това да бъде приоритет и за всяко следващо правителство – да има сигурна, безопасна енергия от ядрени мощности на достъпна за бизнеса и населението цена.
Служебният министър изтъкна, че най-важният приоритет за развитието на ядрената енергетика в България е на първо място спазването на всички норми за безопасност и защита на околната среда, както и на човешкото здраве.
БТА припомня, че с решение на Народното събрание южнокорейската компания "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" бе избрана за провеждане на преговори за потенциален строител, за инженеринг, доставка и въвеждане в експлоатация на 7-и и 8-и блок на площадка №2 на АЕЦ "Козлодуй" с технология AP1000 на американската компания "Уестингхаус".
Служебният енергиен министър обърна внимание, че България е страна с 50-годишен опит в ядрения сектор и в управление на ядрени мощности. Именно поради тази причина програмата за диверсификацията на ядрената енергетика в страната ни, в която неразделна част е изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", е приоритет, от който не трябва да се отстъпва и трябва да продължи. Малинов отбеляза, че вече е постигната диверсификация на ядреното гориво на 5-и блок на ядрената ни централа.
Владимир Малинов се надява през лятото на следващата година в Народното събрание да се защитава реализацията на този проект, за да може той да бъде необратим и реализиран във възможно най-кратките срокове и най-конкурентната среда и икономически условия. Затова се разчита на сътрудничеството на "Уестингхаус" и "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън". Служебният министър изтъкна, че по времето на проектирането, доставките и изграждането на 7-и и 8-и блок на атомната ни централа ще има и максимално участие на българския бизнес.
"Мой приоритет ще бъде в действителност това минимално изискване, което сме си поставили за 30 процента участие на българския бизнес, да бъде минималният стартов праг, от който да започнем", заяви Малинов. Той допълни, че по време на реализацията на проекта се очаква голямо участие и на физически лица. Опитът на "Уестингхаус" и "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" показва, че при реализацията на проекта в пиковите моменти ще бъдат пряко ангажирани около 10 000 души на площадката. Поради тази причина трябва да започне работа отсега, за да се създаде необходимата довеждаща инфраструктура и да се осигурят нормалните и безопасни условия на труд на тези хора, за да може проектът да не се забавя.
Служебният министър на енергетиката отбеляза, че ключова стъпка е да се намерят най-добрите партньори и по отношение на осигуряването на финансирането на проекта. По този повод Малинов счита, че ключово място трябва да заеме корейската експортна банка за финансиране. Служебният министър разчита, че южнокорейското правителство ще подкрепи този процес.
Настоящото служебно правителство по предложение на служебния министър на енергетиката създаде междуведомствена работна група, която включва министри с цел да се окаже необходимото съдействие и да се ускорят всички административни процеси.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text