site.btaЛюдмила Петкова призова скоро да бъдат изяснени техническите подробности по предложението на Г-7 за заем за Украйна
Икономическите и финансовите последици от агресията на Русия срещу Украйна, пакетът относно ДДС в ерата на цифровите технологии, Механизмът за възстановяване и устойчивост, Европейският семестър - това са темите, които разгледаха министрите на финансите от ЕС на редовното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) в Люксембург, в което участва служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова. Това съобщиха от Министерството на финансите (МФ).
Министър Петкова изрази подкрепата на страната ни за Украйна и призова за скорошно изясняване на техническите подробности по предложението на Г-7 за предоставяне на заем на Украйна, който да бъде погасен с бъдещи приходи от замразените руски активи. ЕС трябва да продължи да поддържа единството по отношение на Украйна, включително и в рамките на Г-7, се посочва в съобщението.
Независимо че България и редица държави членки подкрепиха предложения от Председателството компромисен вариант, Съветът не успя да постигне споразумение по пакета относно ДДС в ерата на цифровите технологии, информират още от МФ.
На заседанието министрите обмениха мнения по актуалното състояние на прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост и одобриха изменението на плана на Ирландия.
Председателството и Европейската комисия запознаха министрите с актуалното състояние на законодателните предложения в областта на финансовите услуги.
БТА припомня, че по време на срещата на върха в Южна Италия Г-7 се договори да предостави на Киев заеми за 50 млрд. долара, които ще бъдат обезпечени с лихвите, натрупани от блокираните руски средства.
Страните членки на ЕС няма да са пряко включени в кредитния пакет, който страните от Г-7 планират да наберат за Украйна, предаде Ройтерс на 15 юни, цитирайки италианския премиер Джорджа Мелони. "Понастоящем европейските държави не участват в този заем, като се има предвид и фактът, че всички активи са мобилизирани в Европа", каза тя. По-рано тази седмица представители на ЕС заявиха пред Ройтерс, че Европейският съюз, в който влизат членовете на Г-7 Франция, Германия и Италия, може да предостави около половината от сумата, което е в явно противоречие с думите на Мелони. Руски активи на стойност около 260 млрд. евро са замразени по силата на санкциите, наложени след нахлуването на Москва в Украйна през февруари 2022 г.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text