site.btaОфисът за технологичен трансфер може да е в София Тех Парк, обяви на форум Георги Ангелов, зам.-министър на иновациите и растежа
По Програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" (ПНИДИТ) ще се финансира и създаване на офис за технологичен трансфер. Една от възможностите е той да се разположи на територията на София Тех Парк, но решението не е взето. На технологичния парк все пак се гледа като на добра възможност, която да надгради капацитета на съществуващите такива звена в институтите на Българската академия на науките (БАН) и в университетите. Това обяви проф. Георги Ангелов, служебен заместник-министър на иновациите и растежа, при откриването на четвъртото издание на форума "Наука за бизнеса". Събитието, което се стреми да срещне науката с бизнеса, се организира съвместно от БАН и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).
"Ключовото е синергията. За държава като България един център е напълно достатъчен. Но той трябва да е добре интегриран не само в рамките на страната, а и извън нея. Не само между експертизата, а и между бизнеса и финансовите институции", уточни проф. Ангелов.
Той представи пред академичната и бизнес общността процедурите на разположение и финансовите възможностите за насърчаване на връзките на науката с бизнеса.
По ПНИДИТ тази година предстои обявяване на процедура за малки иновативни грантове, предназначена за малки и средни бизнеси с общ бюджет от 25 млн. лева. Тази процедура е изцяло в сферата на дейност на ИАНМСП.
В България има изградени 16 центъра за върхови постижения и компетентност и идеята на процедурата е да се насърчат предприятията да се възползват от наличната инфраструктура и експертиза по места.
"Искаме да стимулираме компаниите да работят с експертизата у нас, защото опитът от последните години показва, че някак си механично се обръщаме към външни лаборатории и експертиза, а вече имаме такива и у нас", посочи заместник-министърът.
Втората процедура, на която се спря той, е процедурата за "Зелени и цифрови партньорства за интелигентна трансформация", с общ бюджет от 60,7 млн. лева.
Последната за тази година предстояща процедура е създаването на Фонд за технологичен трансфер. Бюджетът в това направление е 60 млн. евро за петгодишен период. Предстои да се обяви процедура за избор на финансов мениджър от Фонда на фондовете.
Георги Ангелов запозна участниците на форума и с програмите за насърчаване на разработките в отбранителната индустрия. Тук той се спря на акселераторската програма на НАТО – DIANA, и създадения през 2023 година Фонд за иновации на НАТО в Люксембург. Той припомни, че от трийсетината проектни предложения по DIANA има успешно спечелен български проект от общо 40 в световен мащаб. До края на 2024 година предстоят още две процедури за кандидатстване, първата ще бъде обявена на 1 юли.
В края на обращението си Георги Ангелов наблегна върху потенциала за развитие в сектор "Космос", където на разположение на академичната и бизнес общности има много инструменти. Относно сътрудничеството на България с Европейската космическа агенция, страната е поела ангажимент да създаде административни органи, за да може да има достъп до финансиранията на ЕКА, каза заместник министърът на иновациите и растежа.
Сред гостите на форума "Наука за бизнес" са посланикът на Монголия в България, търговското аташе на посолството на Китай, представители на департамента за наука и образование при посолството на САЩ в София, от посолството на Италия и посолството на Ирак.
/ЦМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text