site.btaФорумът на БТА "БГ ТУРИЗЪМ - ЛЯТО 2024" започва в к.к. Албена днес
Българската телеграфна агенция (БТА) организира форум "БГ ТУРИЗЪМ - ЛЯТО 2024", който ще започне в 17:00 ч. днес в хотел Maritim Hotel Paradise Blue в к.к. Албена.
Това е петото издание от инициативата на БТА за организиране на форуми, които се провеждат два пъти всяка година - в началото на летния и зимния туристически сезон, за обсъждане на посланията при представянето на туризма в България през предстоящия сезон с представители на държавни и общински институции, туристическия бизнес, неправителствени организации, учени и експерти.
Потвърдили участие в днешната дискусия са служебният министър на туризма Евтим Милошев, председателят на парламентарната комисия по туризъм в последния парламент Ертен Анисова, представители на местната власт, ръководители на организации в туристическия бизнес и курортни комплекси от Българското Черноморие, образователни институции в областта на туризма, ръководители на национални медии.
Посланията, които туристическият сектор трябва да излъчи за летния сезон през 2023 г., са "стойност, сигурност и стабилност". Около това се обединиха близо 120 представители на туристическия сектор, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ ТУРИЗЪМ - ЛЯТО 2023", който се състоя в Бургас през май миналата година.
За посланията на това българско лято министър Милошев постави акцент върху сигурността на страната. Очаквам туристическият сезон да бъде сигурен и стабилен. Живеем във време на кризи, на глобални сблъсъци. А ние се намираме на място, което е близко до тези сблъсъци. Именно затова е важно да излъчим това послание - България е сигурно място, коментира министърът при откриването на туристическия сезон в Несебър в средата на май.
Прогнозите
Милошев заяви пред БНР през втората половина на май, че очакванията за лятото са за ръст в туризма от около десетина процента, а според оптимистични прогнози - и над 10 на сто. От началото на годината, за първите три месеца, според данни на Европейската туристическа комисия България е на второ място по възстановяване спрямо 2019 година. Това е много добър показател, каза министърът. По данни на Европейската туристическа комисия за първите три месеца на 2024 г. България е в челото по ръст на туристи в Европа спрямо 2019 г. - ръст от 39 на сто спрямо първите три месеца на 2019 г. През май миналата година от Министерството на туризма изразиха очаквания да стигнем поне до 4,6 милиона посещения на туристи през летния сезон на 2023 г. или поне 5 процента над летния сезон на предпандемичната 2019 година.
Плажовете
От Асоциацията на концесионерите на морски плажове увериха вчера, че българските плажове са подготвени да отговорят на очакванията на туристите и регулаторните изисквания за летния сезон 2024. Осигурен е достъпът на хора в неравностойно положение до плажа, както и стигането им до водата чрез специализиран подвижен шезлонг, който има и плавателна способност. "Всички плажове у нас, които са отличени със "Син флаг", имат налични тези приспособления, защото това са част от изискванията. Останалите концесионери ще бъдат длъжни да осигурят такива плаващи шезлонги от следващата година, в изпълнение на промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие", уточни Кирил Спасов от Асоциацията. Цените на чадър и шезлонг на по-голяма част от плажовете остават непроменени - между 6 и 10 лв.
Спасителите
Сезонът започва и с един решен проблем за бранша. Вчера, с решение на Министерския съвет, беше отложено действието на новата наредба за водното спасяване за летен сезон 2024 г., която затрудняваше туристическия бранш. "Голям проблем е липсата на спасители и на медицински екипи по Черноморието ни. През този летен сезон стопаните на плажа ще работят по старата наредба - нещо, за което повече от месец се борихме заедно. Това е голям успех и е голямо спокойствие за стопаните на плажа", коментира решението министър Евтим Милошев.
От Асоциацията на концесионерите на морски плажове благодариха на министъра за бързата и адекватна реакция по отношение на приемане на постановление на МС за новите изисквания в Наредбата за водноспасителна дейност. "Приетите промени бяха неизпълними заради липсата на специализирани кадри и медицински персонал, които допълнително бяха предвидени като изисквания в нормативния акт. Също така са записани и промени в работното време на спасителите, които концесионери определят като ненужни", посочиха от Асоциацията вчера. "Плажовете за този сезон ще бъдат обезпечени със спасители с работно време от 8 до 18 ч., както беше досега", каза Кирил Спасов от Асоциацията.
/ЕС, ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text