site.btaВажно е да има синергия между развитието на човешкия ресурс, образование и компетентности, ако искаме устойчива икономика, каза зам.-министър Георги Ангелов
Важно е да има синергия между развитието на човешкия ресурс, образование и компетентности, ако искаме да имаме устойчива икономика. Това каза служебният заместник-министър на иновациите и растежа Георги Ангелов на форума "Демографското бъдеще на България - инвестиции в технологии, инфраструктура и човешкия капитал" в София, организиран от медийната група "Стандарт".
Целта на форума е да бъдат представени мерките и стратегията в дългосрочен план за извеждането на България от демографския проблем. Амбицията на дискусията е да излезе с декларация, призоваваща депутатите от 50-ото Народно събрание да приемат демографското развитие на България за стратегически държавен приоритет и да направят до края на годината национална стратегия за демографското бъдеще на страната, посочват организаторите.
Важно е да създадем ролеви модели, които младите хора да взимат за пример и да следват в различните области на своето развитие, за да имаме възможност да повишим мотивацията, каза още Ангелов. Той добави, че проблем с липсата на мотивация се забелязва не само у нас, има и глобални тенденции.
Георги Ангелов представи приоритетите, по които работи Министерството на иновациите и растежа (МИР) - инвестиции, конкурентоспособност и иновации, и инструментите по тях.
Актуални възможности, които са налице в Европа и у нас, са свързани с навлизането на модерните технологии, изкуствен интелект, интернет на нещата, обединени в Индустрия 4.0, отбеляза Ангелов. В тази връзка той посочи разработената национална стратегия за интелигентна специализация, която се актуализира на всеки програмен период. МИР отговаря за българската стратегия за интелигентна специализация, сред акцентите в която е подобряването и развитие на капацитета на човешкия ресурс в областите с висока добавена стойност, обясни той.
Ангелов отбеляза, че МИР разполага с конкретни средства и инструменти за въздействие в областта на високите технологии. Ведомството отговаря и за привличане на чуждестранни човешки ресурси, като предоставя стартъп виза за граждани извън ЕС, които могат да дойдат у нас да развиват високотехнологичен бизнес и информационни технологии.
Ако искаме да имаме устойчив икономически ръст, трябва да има възможност да привнесем човешки ресурс отвън, посочи той. Заместник-министърът каза още, че в момента се работи за създаване на механизъм за синя карта, улесняваща привличане на кадри отвън, но процесът все още не е завършен.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text