site.btaАвстрия ще подаде жалба срещу европейския "зелен етикет" за атома
IF 17:18:31 02-02-2022
ES1715IF.009
Австрия - ЕС - енергетика - климат
Австрия ще подаде жалба
срещу европейския "зелен етикет" за атома
Виена, 2 февруари /БТА/
Австрийското правителство обяви днес, че възнамерява в близките седмици да подаде съдебен иск срещу включването от Европейската комисия на атомната енергия в списъка със "зелени енергии", предаде Франс прес.
"Атомната енергия не е нито зелена, нито устойчива. Не мога да разбера решението на ЕС", посочи канцлерът консерватор Карл Нехамер в "Туитър".
Австрия забрани през 1978 година употребата на атомна енергия, което влезе в конституцията на страната през 1999 година.
Австрийската министърка на околната среда Леоноре Гевеслер изтъкна неотдавна в интервю за АФП големите щети за околната среда, които ядрената енергия нанася с течение на времето. Според нея атомът е енергия от миналото, прекалено скъпоструваща, за да се използва в борбата с климатичните промени.
Люксембург е изразил готовност да се присъедини към австрийската жалба в съда, уточни Гевеслер.
Еврокомисията одобри днес на седмичното си заседание списък с критерии, позволяващи да се класират като устойчиви инвестициите в атомни или газови електроцентрали. Досега списъкът включваше само възобновяеми енергии.
Текстът цели да се мобилизират частни средства в подкрепа на дейности, намаляващи парниковите емисии, и е част от усилията на ЕС за постигане на въглеродна неутралност през 2050 година.
Двайсет и седемте страни членки на ЕС не са единодушни по проекта, предизвикал вече гнева на много природозащитни организации.
Той обаче се подкрепя от Франция и много страни от Централна и Източна Европа, сред които Полша и България, според които възобновяемите енергии (вятърна и слънчева) нямат постоянен характер, защото зависят от времето, така че няма да могат сами да отговорят на нуждите от електричество.
В момента Австрия, страна с население от 8,9 милиона души, получава над 75 процента от електричеството си от възобновяеми източници, главно благодарение на големия си водно-енергиен потенциал. Тя обаче продължава да внася електричество, добивано от атомни централи, за да покрие енергийните си нужди. /Росица Николова/
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text