site.btaГлобалната застрахователна индустрия е нараснала с приблизително 7,5 на сто през 2023 г., с най-бърз растеж от 2006 г. насам, отчитат експерти
Глобалната застрахователна индустрия е нараснала с приблизително 7,5 на сто през 2023 г., отбелязвайки най-бързия растеж от 2006 г. насам – точно година преди голямата финансова криза, посочват от "Алианц" в тазгодишния си доклад за глобалното застраховане Global Insurance Report 2024.
Застрахователите в световен мащаб имат премиен приход общо 6,2 трлн. евро, като най-големият сегмент остава Животозастраховането с над 2620 млрд. евро, следван от Общо застраховане - 2153 млрд. евро и Здравно застраховане на стойност 1427 млрд. евро. Така само през последните три години глобалният премиен приход се е увеличил с 1,1 трлн. евро или 21,5 на сто. Това развитие трябва да се разглежда на фона на висока инфлация, поради което картината става все по-малко впечатляваща. Реалните премии са почти в застой, като от 2020 г. насам са нараснали само с 0,7 на сто, пишат експертите от "Алианц".
За разлика от 2022 г., когато глобалното нарастване на премиите се дължеше основно на Общото застраховане, през 2023 г. растежът е по-балансиран. И трите сегмента са отбелязали по-скоро сходни увеличения, като при Животозастраховането то е 8,4 на сто, при Общото застраховане - 7 на сто, а при Здравното застраховане - 6,6 на сто. Възстановяването в сектор Животозастраховане (сегмент, който през 2022 г. нарасна само с 3,1 на сто), се дължи главно на регион Азия (+14,9 на сто). Това е най-големият пазар на животозастрахователни услуги в света, с глобален пазарен дял от 39 на сто. При общото застраховане лидер остава Северна Америка със 7,1 на сто и глобален пазарен дял от 54,2 на сто.
Докато в много други отрасли традиционните пазари губят значението си спрямо нововъзникващите, световната застрахователна индустрия все още е доминирана от САЩ, пише в доклада. През последното десетилетие американският застрахователен пазар дори успя да повиши своя дял от 41,3 на сто до 44,2 на сто. Други "стари" пазари като Западна Европа (-6,7 процентни пункта) и Япония (-2,8 процентни пункта) се развиха над или под очакванията, като загубиха пазарен дял предимно за сметка на Китай, който почти удвои глобалния си дял до 10,6 на сто.
През 2023 г. българският застрахователен пазар е с покачване на премийния приход с 23,2 на сто или до 2,3 млрд. евро. Въпреки това общото увеличение крие много различни тенденции – в Животозастраховането премиите са се увеличили едва с 2,6 на сто (след спад през 2022 г.), докато при Общото застраховане премиите са нараснали с 24,6 на сто, благодарение и на нарастващите цени. В обобщение, през последните три години премийният приход в сектор Общо застраховане е скочил с 50 на сто или с над 600 млн. евро до 1,8 млрд. евро. През следващото десетилетие се очаква връщане към по-балансиран растеж, възлизащ на 5,3 на сто годишно, пишат от "Алианц".
През следващото десетилетие се очаква световният застрахователен пазар да нарасне с 5,5 на сто годишно, т.е. точно с толкова, колкото и световният брутен вътрешен продукт (БВП), пише в доклада. За сравнение през предходните десетилетия ръстът на застраховането изоставаше от икономическия растеж. Сега тежестта и на трите сегмента ще се промени. Сектор Общо застраховане ще нараства с 4,7 на сто годишно, след 5 на сто годишно през предходните десет години, тъй като свързаните с инфлацията увеличения на цените ще намалеят. Здравното застраховане също се очаква да расте – макар и малко по-бавно, със 7,3 на сто годишно увеличение, ръстът остава висок. За разлика от тях Животозастраховането може да нарасне с 5,1 на сто годишно (от 3,5 на сто годишно) в резултат на по-високите лихвени проценти.
През следващото десетилетие се очаква световният застрахователен пазар да нарасне с 5,5 на сто годишно, т.е. точно с толкова, колкото и световният БВП. За сравнение през предходните десетилетия ръстът на застраховането изоставаше от икономическия растеж. Сега тежестта и на трите сегмента ще се промени. Сектор Общо застраховане ще нараства с 4,7 на сто годишно, след 5 на сто годишно през предходните десет години, тъй като свързаните с инфлацията увеличения на цените ще намалеят. Здравното застраховане също се очаква да расте - макар и малко по-бавно, със 7,3 на сто годишно увеличение, ръстът остава висок. За разлика от тях Животозастраховането може да нарасне с 5,1 на сто годишно (от 3,5 процента на сто годишно) в резултат на по-високите лихвени проценти.
В обобщение глобалният премиен фонд ще се увеличи с почти 5 трлн. евро. По-голямата част от този ръст ще бъде в Животозастраховането с 1,887 млрд. евро, като Азия (без Япония) ще остане двигател на растежа на глобалния животозастрахователен бизнес с над 7,3 на сто годишно. Тази територия ще поеме половината от абсолютния ръст на премиите (928 млрд. евро), повече от Северна Америка (377 млрд. евро) и Европа (323 млрд. евро) взети заедно. Въпреки че Китай все още ще доминира в този регион, истинският шампион по растеж през следващото десетилетие вероятно ще бъде Индия с над 13,6 на сто годишeн ръст.
В сектор Общо застраховане допълнителните премии ще възлязат на 1,427 млрд. евро до 2034 г. Въпреки че ръстът в Азия (без Япония: 7,1 на сто годишно) е значително по-висок от този в Северна Америка (3,8 на сто годишно), тя ще доминира в абсолютно изражение: 584 млрд. евро в Северна Америка спрямо 376 млрд. евро в Азия (без Япония) и 184 млрд. евро в Западна Европа.
По-голямата част от този ръст ще бъде в Животозастраховането с 1,887 млрд. евро, като Азия (без Япония) ще остане двигател на растежа на глобалния животозастрахователен бизнес с над 7,3 на сто годишно. Тази територия ще поеме половината от абсолютния ръст на премиите (928 млрд. евро), повече от Северна Америка (377 млрд. евро) и Европа (323 млрд. евро) взети заедно. Въпреки че Китай все още ще доминира в този регион, истинският шампион по растеж през следващото десетилетие вероятно ще бъде Индия с над 13,6 на сто годишeн ръст.
В сектор Общо застраховане допълнителните премии ще възлязат на 1,427 млрд. евро до 2034 г. Въпреки че ръстът в Азия (без Япония: 7,1 на сто годишно) е значително по-висок от този в Северна Америка (3,8 на сто годишно), тя ще доминира в абсолютно изражение: 584 млрд. евро в Северна Америка спрямо 376 млрд. евро в Азия (без Япония) и 184 млрд. евро в Западна Европа, смятат от "Алианц".
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text