site.btaПодуправителят на БНБ Петър Чобанов участва в откриването на годишната конференция на Европейската асоциация на автоматизираните клирингови къщи в София
Индустрия 4.0 в своите аспекти на свързаност, усъвършенствани техники за анализ, автоматизация и най-модерни финансови технологии, които вече трансформират глобалния бизнес, е преди всичко дигитална. Този вятър на промяна във финансовия и платежния сектор носи значителни надежди за развитие в бъдещето на операциите и финансите като цяло. Това каза подуправителят на БНБ Петър Чобанов при откриването на годишната конференция на Европейската асоциация на автоматизираните клирингови къщи (EACHA) в София, съобщиха от централната банка.
Всяка нова технология се самоусъвършенства и се доказва като ефективна и ефикасна чрез бързото ѝ въвеждане и чрез устойчивото увеличаване на базата ѝ от потребители, отбеляза Чобанов. Той добави, че процесът на въвеждане има две отличителни характеристики - надеждност и доверие, като добави, че те осигуряват рамката на процеса на вземане на решения на икономическите субекти и трябва да бъдат втъкани във финансовите иновации още на етапа на проектирането им.
По думите на Чобанов Индустрия 4.0 във финансовия сектор ще се окаже еталон за трансформацията на цялата икономика към зелено и устойчиво бъдеще. Той каза, че ключът за бързото въвеждане на нови технологии и успех зависи главно от създаването на доверие и гарантирането на сигурността за потребителите. Чобанов добави, че това доверие се формира чрез обучение как да се използват новите технологии - чрез подробно обяснение как работят те в полза на хората, които ги приемат.
Това доверие има много аспекти - защита на поверителността, съгласуване на ценностите, безпроблемно използване и достъп, приоритизиране на сигурността, безопасност, прозрачност, надеждност и приобщаващо, отговорно и етично използване на новите и нововъзникващите технологии, каза Петър Чобанов.
Самата същност на процесите на развитие и внедряване на новите технологии, градивните елементи на тяхното въвеждане и пътя към зелено и устойчиво бъдеще е концентрирана в една дума - доверие, обобщи подуправителят на БНБ.
България е домакин на 11-ата годишна конференция на Европейската асоциация на автоматизираните клирингови къщи, съобщи вчера операторът на банкови карти БОРИКА.
Близо 160 делегати от 26 държави в Европа, заедно с представители на компанията домакин, обсъждат актуални тенденции и теми, засягащи платежната индустрия, и насоки за улесняване на оперативната съвместимост за клиринга и сетълмента на SEPA плащанията. Сред темите, които ще бъдат обсъдени на форума, са въздействието на изкуствения интелект върху плащанията, оперативната съвместимост на незабавните плащания в цяла Европа, както и съвместните инициативи за борба с измамите.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text