site.btaПредвижда се да има сериозно търсене на всички метали, които се използват за възобновяеми източници на енергия, каза председателят на БАМИ
За всичките метали, които се използват за възобновяеми източници на енергия, се предвижда да има сериозен ръст на търсене. Това каза председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) Никола Рангелов по време дискусия на тема "Високотехнологична и кръгова икономика - път към нисковъглеродна индустрия и растеж", която се провежда в Дома на Европа в София и е организирана от евродепутата Радан Кънев. По думите му за лития, който се използва за производство на батерии, се очаква да има 3500 процента ръст. Находиша на литий обаче в Европа няма и за момента не се рециклира.
Като цяло има сериозен растеж към търсене на металите, които се използват за технологии и ниски въглеродни отпечатъци, добави Рангелов. Той даде за пример, че алуминий, цинк и мед се получават в България и участват както в изграждането на технологии с нисък или нулев въглероден отпечатък, така в моторни превозни средства и трансформация на електроенергията.
Енергийният профил на цветната металургия е електроинтензивен, като разходите за електроенергия средно са около 30 до 45 процента от общите разходи на предприятията на продукцията, посочи председателят на УС на БАМИ. Той счита, че е редно законодателно да се решат проблемите с подписването на дългосрочни договори за доставка на електроенергия, за да се осигури предвидимост и стабилност в бранша.
Членът на Съвета на директорите на Холдинг "КЦМ 2000" Милан Чалъков коментира, че електроенергията в процесите на електролиза е 80 процента от себестойността на продукта. Поради тази причина от две години представители на холдинга са направили различни проучвания и са се насочили да търсят ВЕИ. Един анализ на холдинга е показал, че има някои сериозни проблеми при този вид енергия. При поставянето на собствен соларен парк един от най-основните проблеми е, че режимът на произвеждане на електроенергия зависи от климатичните условия, което е проблем за едно денонощно производство с относително постоянно потребление на електроенергия. Затова от холдинга са подписали 12-годишен договор с фирма, която произвежда енергия от голям соларен парк.
Договорът е за годишна доставка на 41 мегаватчаса електроенергия и влиза в сила от декември тази година. Чалъков обърна внимание, че производители на електроенергия от соларни паркове търсят начини за съхранение на тази енергия с цел балансиране. Това решава проблема на холдинга да получава постоянно електроенергия.
Милан Чалъков изтъкна, че литий няма в Европа, но има 10 млн. тона олово, като 90 процента от него се рециклира. Освен това България е сериозен производител на олово, цинк и мед. При производството им излизат и други метали, без които нито батерия може да се произведе, нито ветрогенератор. Според него цветната металургия е източник на основни метали за осъществяването на декарбонизацията.
Българският евродепутат Радан Кънев обърна внимание, че трябва да се оползотвори възможността да се използват оловни батерии за съхранение на енергия. Освен това е необходимо законодателно да се уредят дългосрочните договори, ключов е и въпросът с балансирането на мощностите.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text