site.btaБългария и Украйна активизират икономическите си контакти на базата на взаимноизгодно и отворено сътрудничество, стана известно на форум в София
България и Украйна предстои да активизират потенциала на двустранните си икономически отношения на базата на взаимноизгодно и отворено сътрудничество в контекста на възстановяването на Украйна от последиците от провеждащата се на нейна територия война с Русия. Сътрудничеството между частните сектори на двете страни ще включва и навлизане на пазарите на трети страни въз основа на сътрудничество, а не на конкуренция. Потенциалът ще бъде реализиран в рамките на европейската солидарност към Украйна.
Това беше декларирано от официалните политически представители на България и на Украйна, отправили поздравителни адреси към участниците в провеждащия се днес Българо-украински бизнес форум с двустранни срещи, в лицето на Димитър Главчев, служебен министър-председател на България и служебен министър на външните работи, Петко Николов, служебен министър на икономиката и индустрията, Юлия Свириденко, първи заместник министър-председател и министър на икономиката на Украйна, Тарас Качка, заместник-министър на икономиката на Украйна, Виктор Канцурак, държавен секретар при Министерството на селскостопанската политика на Украйна и Олесия Иласчук, посланик на Украйна в България.
Готовност и желание за участие в процеса заявиха и от деловите среди на двете държави, в лицето на Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата, Генадий Чижиков, председател на Украинската камара на търговията и индустрията.
А от страна на Европейската комисия на форума присъства Йорданка Чобанова, ръководеща Представителството на ЕК в България.
Събитието е организирано от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), съвместно с Българо-украинската индустриална камара и подкрепата на Българската търговско-промишлена палата. Форумът се провежда в столичния хотел Hyatt Regency Sofia.
Събитието цели да разшири търговско-икономическите връзки между двете държави, както и да създаде предпоставки за установяването на нови контакти между предприемачи и компании, предвид сложната и едновременно с това динамична обстановка в Украйна. Сред обсъжданите теми днес е и тази за следвоенното възстановяване и възможностите, които европейските фондове ще предоставят на Украйна за реконструкция на икономиката и инфраструктурата на страната.
На форума присъстват представителите на 30 украински компании, а от българска страна регистрираните наброяват 60.
Активизиращите се икономически и бизнес връзки между България и Украйна стъпват както на традиционно добрите отношения помежду им, но така също и на всеобхватната подкрепа, която България оказва на Украйна от 2014 година насам. Тази подкрепа беше изтъкната от страна на българските, така също и от украинските участници на форума. А в обращението си, изчетено от изпълнителния директор на ИАНМСП - Бойко Таков, служебният премиер Димитър Главчев увери украинските представители, че България ще продължи да оказва последователна и всеобхватна подкрепа, съобразно възможностите си.
"Ще продължим да го правим толкова дълго, колкото е необходимо", бяха думите на Главчев.
Днешният форум е в резултат и на посещението в София на украинския президент Володимир Зеленски през лятото на 2023 година и тазгодишната визита в Киев на председателя на Народното събрание Росен Желязков.
"Има ли смисъл да говорим за реконструкция и възстановяване на Украйна точно сега? Категоричният отговор е "Да". Този процес вече започна и се провежда в Украйна с подкрепата и усилията на украинците, на украинските компании и на публичните институции да възстановят това, което може да бъде възстановено. Но ще са нужни и огромни инвестиции – публични и частни. Публичните средства няма да са достатъчни, а мобилизираното и активно участие на частния сектор ще е много важно", каза Йорданка Чобанова от Представителството на ЕК в София.
"Готови сме да предложим принос и в процесите на следвоенното възстановяване на Украйна. Особен акцент за България са усилията за подкрепа на възстановяването на енергийната инфраструктура на Украйна. Повече от 80 български компании в сектора са готови да се включат в проекти за възстановяване на електроцентрали, включително и на атомни електроцентрали, електропреносни мрежи и газова инфраструктура", заяви Димитър Главчев в поздравителния си адрес, добавяйки, че страната може да участва в цифровия и в енергийния преход на Украйна.
Служебният икономически министър Петко Николов съобщи, че от Министерството на икономиката и индустрията ще съдействат за разпознаване на интерес от страна на бизнеса за бъдещото му участие в инициативите по възобновяване на украинската икономика и инфраструктура.
Набелязаните към момента области за задълбочаване на икономическото и бизнес сътрудничество между България и Украйна включват секторите на строителството, храните и преработващата промишленост, енергетиката, на транспорта и логистиката, селското стопанство, фармацевтичната индустрия и на информационните технологии.
Юлия Свириденко, първи заместник министър-председател и министър на икономиката на Украйна, която отправи видео обращение към участниците на форума, увери бъдещите инвеститори от българска страна, че възстановяването на промишлеността на Украйна е издигнато в приоритет на националната политика, така че да се увеличи преработвателният капацитет на страната и потенциалът на несуровинния ѝ износ.
Тя представи накратко и насърчителните мерки на Украйна като застраховки, включително и срещу военни рискове, за подкрепа на инфраструктурни инвестиции и достъп до терени и облекчен данъчен режим.
"Каня българския бизнес да се присъедини към конференцията, която организираме в Берлин", призова в края на своето обращение Юлия Свириденко.
А нейният заместник - Тарас Качка, обяви на свой ред, че режимът на търговия между двете страни ще е максимално открит, като се работи в посока на режим на свободен достъп до местния пазар.
Сфера от особен интерес за Украйна, в която България беше призована да се включи, е и търговията и логистиката и по-точно оказване на съдействие за пренос на украинската продукция през Черно море. Това беше изтъкнато както от посланик Олесия Иласчук, така също и от Генадий Чижиков, председател на Украинската търговско-промишлена палата.
"България има ключова роля за преноса на продукция през Черно море", изтъкна посланик Иласчук, а Генадий Чижиков отправи следния призив към българските делови среди: "Хайде да правим пари от това да изнасяме тази продукция".
Освен това Чижиков увери участниците на форума, че Украйна не се стреми да се конкурира с българските земеделски производители, наблягайки на възможността за сътрудничество при навлизане на пазарите на трети страни.
Оставайки в полето на селското стопанство Виктор Канцурак, държавен секретар при Министерството на селскостопанската политика на Украйна, обяви, че аграрното министерство на Украйна и българското Министерство на земеделието и храните са в непрекъсната връзка.
"Нашите връзки с Украинската търговско-промишлена палата никога не са преустановявани", обърна се на свой ред към участниците Цветан Симеонов от БТПП и добави, че най-добрият показател за добрите двустранни връзки е тройното увеличение на стокообмена помежду им, където целта, по думите на посланик Иласчук, е той да се удвои през следващите две години.
Симеонов изрази особено задоволство от присъствието на форума на представители от украинската млекопреработвателна индустрия.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text