site.btaБраншови организации призоваха на форум българските политици да защитават активно земеделските производители и храните
В навечерието на европейските и предсрочни парламентарни избори в България, представителите на Националната лозаро-винарска камара и на Националния съюз на говедовъдите в България призоваха българските политици и бъдещи депутати в Народното събрание и в Европейския парламент да водят активна политика за защита и подкрепа на българските земеделски производители и в областта на храните. Това стана по време на 18-я Великденски форум "Бранд България. Защита на българското земеделие и храни", организиран от медия "Стандарт". Дискусията се провежда в столичния хотел "Маринела".
“България трябва да има политика, която защитава интересите на родното производство и потребителите, а не на първо място да бъдем с робска психика и васална територия. Всяка страна има своите особености, специфики и нужди", заяви Димитър Зоров, председател на УС на Националния съюз на говедовъдите в България. Според него тези интереси следва да се защитават от българските представители в Брюксел.
За Зоров е настъпил моментът, когато трябва да се сложи край на непоследователната и недалновидната държавна политика в сектора. Като пример на стратегическа политика, той изтъкна защитеното за пръв път от пет години работа наименование за произход на българско кисело мляко и сирене.
Димитър Зоров е на мнение, че популизмът в областта на селското стопанство трябва да спре и на ниво Европейски съюз.
"Предстоят евроизбори и към всички партии да се замислят, като пращате евродепутатите си там, да отбележат, че има една комисия по земеделие и не може да имаме само един български евродепутат в нея. За мене това е недопустимо! Гърция има шестима, Румъния мисля, че има също толкова", се обърна Йордан Чорбаджийски, председател на Националната лозаро-винарска камара, към българските политици и претенденти в предстоящите избори.
Той отправи упрек към представителите на българските институции и власти, а оттам и на задграничните търговски официални представители на страната, които по думите му неглижират и не присъстват на важни винарски, в конкретния случай, събития.
Колкото до националната селскостопанска политика, той призова народните представители да направят всичко възможно в рамките на все още работещото 49-о НС, така че да облекчат режимите за сондажите, които да се използват за напояване на площи.
"Искам да помоля всички партии. Обърнете по-сериозно внимание на земеделието, не го неглижирайте. Искаме да развиваме бизнес, а не да бъдем хоби земеделци. За тази цел ни трябва помощ от Ваша страна, трябва ни помощ от Европа, но за да имаме помощ от Европа, смятам, че трябва да имаме повече евродепутати в земеделската комисия на ЕП", каза Чорбаджийски и призова българските политици да не бъркат понятието "инвестиции" с понятието "подпомагане".
“Ние сме неконкурентоспособни. Да, всички предприятия са модернизирани, но когато ни е скъпа суровината, каквото и да направим, продуктът ще бъде скъп", каза в заключение Йордан Чорбаджийски. Според негова информация себестойността на един литър испанско вино е 40 евроцента, докато няма под 2 лева себестойност на литър българско вино.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text