site.btaИстинските иновации се случват, когато има партньорство, диалог, сътрудничество между всички заинтересовани страни
След като дадохме дефиниция на понятието "иновация", това се превърна във философски въпрос. Истинската иновация не е само вдъхновяваща визия и иноваторска идея, тя изисква да работиш и да действаш според тази твоя визия, да наложиш иновацията в своята област и да трансформираш по този начин цялото общество. Така се обърна заместник-министърът на иновациите и растежа Веселина Минчева към присъстващите на Виенския икономически форум - Софийска среща 2024, който се провежда в резиденция "Бояна".
Минчева каза още, че истинските иновации се случват само тогава, когато има партньорство, диалог, сътрудничество между всички заинтересовани страни.
Според нея успешният модел за иновация е уникален, но обменът на знания има капацитета да даде тласък както на българската, така и на иновационната екосистема на всяка държава, член на Виенския форум.
Дали има рецепта за постигането на растеж чрез иновации, служебният зам.-министър изрази мнение, че вероятно да, но трябва да фокусираме усилията си върху няколко основни стъпки, чрез които ще постигнем икономически и технологичен растеж.
Като първата стъпка тя определи инвестирането в образование и в развитие на работната сила, на човешкия капитал, осигуряването на работна ръка, което е особено привлекателно за всеки един инвеститор.
На второ място Минчева постави фокуса в развитието на инфраструктура, която подкрепя иновациите и технологичните сектори. "Да създадем центрове за научно-изследователска и развойна дейност, технологични паркове, високотехнологични зони", допълни тя.
Третата стъпка е улесняване и рационализиране на регулаторните процедури, за да се улеснят всички инвеститори при стартиране и управление на бизнеса им – както локални, така и чуждестранни.
Според Минчева също така важно е активното участие във всякакви международни форуми, конференции и бизнес събития, където може да се покаже иновационният потенциал на всяка страна и да се привлече вниманието на нови инвеститори.
"Министерството на иновациите и растежа има като основа силната подкрепа в областта на развитието на иновациите и технологиите, развитието на човешкия талант и спазваме строен екосистемен подход", обясни служебният зам.-министър, допълвайки, че според тях основен приоритет за България е тя да се превърне в лидер в инициативата за превръщане на Югоизточна Европа в иновационен център, в иновационен хъб.
Минчева посочи, че използват модела на отворените иновации, тъй като смятат, че е подходяща платформа за развитие на тази визия. Тя подчерта, че работят за сключването на споразумения за партньорство с всички заинтересовани страни.
Насърчаването на по-тясно взаимодействие между България и страните в областта на дълбоките технологични иновации, комерсиализацията на научната работа, трансферът на знание и технологии ще бъдат от решаващо значение за стимулиране на растежа и позиционирането на региона ни като важен участник в новата вълна на технологични иновации.
"Визията ни също така включва и създаване на по-благоприятна среда за всички страртиращи предприятия. Разпознаваме като наша цел и това да инвестираме в научно-изследователска и развойна дейност, да насърчаваме сътрудничеството между бизнеса, научните среди и правителството", посочи Минчева. По думите ѝ това сътрудничество трябва да се основава на тематични области на интелигентната специализация и тенденции като изкуствен интелект, информационни и комуникационни технологии, мехатроника и микроелектроника, индустрии за здравословен живот, биоикономика, биотехнологии, креативни и рекреативни индустрии, чисти технологии, кръгова икономика, нисковъглеродна икономика. "Всички тези видове индустрии разпознаваме като водещи както за България, така и за региона", коментира служебният зам.-министър.
Тя допълни, че концепцията за регионални иновационни долини, която е идентифицирана и в новата европейска програма за иновации, също насърчава комерсиализацията на науката в бизнеса и укрепва академичния потенциал в различните държави в Европа. "Тази визия за създаване на мрежа от иновационни долини не само ще повиши конкурентоспособността на държавите, но и ще ускори иновациите и конкурентоспособността на Европа", каза Минчева, допълвайки, че иновационните долини във Варна и Пловдив набират скорост. Предстои създаването на водородна долина в Стара Загора, около която също ще възникне екосистема за развитие на иновации и зелен преход.
"Ако обединим иновационните долини в хъб заедно с други съседни държави и успеем да създадем възможности за сътрудничество в нови сектори в дълбоки технологии в региона, ние ще повишим конкурентоспособността не само на Югоизточна Европа в областта на новите технологии, но и ще създадем нови центрове за експериментиране, за обучение и развиване на таланти", обясни служебният зам.-министър. Тя заяви, че техен приоритет е привличането на инвеститори, които да допринасят за икономически растеж и висока добавена стойност.
Минчева припомни, че Министерството на иновациите и растежа участва във всички значими инициативи, свързани с бъдещето, иновациите и технологиите.
"Дълбоко вярваме, че иновациите са бъдещето и са това, което променя света. Те правят живота ни както по-лесен, така и по-добър, много по-вълнуващ. Но те са начин на мислене и начин на живот. Те ни обединяват и могат да доведат до много значим напредък за човечеството, но всички стъпки се изисква да бъдат направени от нас. Затова нашият призив е от егоцентризъм към екосистема, от конкуренция към сътрудничество. Ние живеем в ерата на партньорствата и днешният ден е прекрасен пример за това", заключи Минчева.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text