site.btaМАЕ понижи прогнозата си за растежа на търсенето на петрол на фона на скока в цените заради напрежението в Близкия изток
Международната агенция по енергията (МАЕ) понижи днес прогнозата си за 2024 г. за растежа на търсенето на петрол, позовавайки се на "извънредно слабите" доставки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), почти пълното възстановяване след КОВИД-19 и увеличаването на "флотилията" от електромобили, съобщи Си Ен Би Си.
В последния си месечен доклад за петролния пазар МАЕ обяви, че е коригирала към понижение прогнозата си за растежа на петролното търсене с около 100 000 барела дневно до 1,2 милиона барела дневно.
Базираната в Париж организация съобщи, че очаква темпът на растеж да се забави дори допълнително до 1,1 милиона барела дневно идната година "тъй като постпандемичното възстановяване е приключило".
Докладът на МАЕ излиза на фона на скока на цените на петрола заради нарасналото напрежение в Близкия изток, като участниците на енергийния пазар следят отблизо перспективата за нарушения на доставките от нефтопреработващите райони.
Иран, който е член на ОПЕК, обеща да предприеме ответни мерки, след като по-рано този месец обвини Израел, че е бомбардирал посолството му в сирийския град Дамаск.
Атаката изостри допълнително напрежението в региона, което и без това е високо заради текущата война Израел - "Хамас". Тел Авив не пое отговорност за атаката.
Юнските фючърси на суровия петрол сорт Брент се търгуваха с 1 на сто повече или 90,62 долара в предобедната търговия в Лондон, а фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май скочиха с 1,2 на сто и се търгуваха на 86,07 за барел.
"Свидетели сме на скока в продажбите на електрически превозни средства, най-вече в Китай и в Европа, което се отразява на търсенето на бензин, но и в САЩ. Това заяви днес в предаването "Стрийт сайнс Юръп" на Си Ен Би Си шефът на отдела за петролната индустрия и пазари Торил Босони.
На въпрос за някои от основните му опасения, свързани със сигурността на петролните доставки Босони заяви: "Следим, разбира се, много внимателно Близкия изток. Продължаващите атаки срещу петролни танкери в Червено море също са ключово опасение, но и ескалиращото напрежение между Иран и Израел, както и напрежението между Иран и Израел с атаките срещу руски рафинерии".
/СС/
news.modal.header
news.modal.text