site.btaБанките в еврозоната отчитат умерено облекчаване на стандартите си за отпускане на жилищни кредити, сочи проучване на ЕЦБ
Нетният дял на банките в еврозоната, отчитащи затягане на вътрешните си насоки или критерии за одобрение на заеми, се забави до 3 процента през първото тримесечие на 2024 г., спрямо дял от 9 процента през последното тримесечие на миналата година. Това показват заключенията от най-новото проучване за банковото кредитиране (Bank Lending Survey - BLS) на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикувани днес на страницата на институцията.
Банките в еврозоната за първи път от четвъртото тримесечие на 2021 г. отчетоха умерено нетно облекчаване на своите кредитни стандарти за жилищни кредити за домакинствата (минус 6 процента).
Кредитните стандарти за потребителски кредити и други заеми за домакинствата в еврозоната се затегнаха допълнително (9 процента).
Възприемането на рисковите експозиции продължи да оказва затягащ се натиск върху всички категории кредити, докато конкуренцията при жилищните кредити допринесе за облекчаване на кредитните стандарти.
За второто тримесечие на настоящата година банките в еврозоната очакват умерено нетно затягане за заемите за фирми и непроменени кредитни стандарти за заемите за домакинствата, отчита още проучването на ЕЦБ.
Банките отчитат и по-нататъшен значителен спад в търсенето на заеми от бизнеса, както и малък спад в търсенето на жилищни заеми, докато търсенето на потребителски кредити и други заеми за домакинствата е като цяло стабилно през първото тримесечие на 2024 г.
Както се случи през последните тримесечия, по-високите лихвени проценти, наред с по-ниските инвестиции в дълготраен капитал на фирмите, и по-ниското потребителско доверие на домакинствата оказаха забавящ ефект върху търсенето на заеми.
Значителният спад в търсенето на заеми от страна на фирмите контрастира с предишните очаквания на банките за стабилизиране. Банките очакват умерен нетен спад в търсенето на кредити за фирми и нетно увеличение на търсенето на кредити за домакинства през второто тримесечие на 2024 г.
Според банките, участващи в проучването на ЕЦБ, достъпът до финансиране се е подобрил по отношение на ценни книжа и в по-малка степен - за паричните пазари, докато достъпът до финансиране на дребно се е влошил през първото тримесечие на годината.
Банките от еврозоната съобщиха и за допълнително подчертано положително въздействие от решенията на ЕЦБ относно основните лихви върху техните нетни лихвени маржове през последните шест месеца, въпреки че се очаква кумулативното въздействие да намалее през следващите шест месеца.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text