site.btaПроизводствените цени в промишлеността намаляват с 0,9 на сто в ЕС, с 1 на сто в еврозоната и 1,5 на сто в България
Цените на производител в промишлеността са намалели с 0,9 на сто в Европейския съюз, както и с 1 на сто в еврозоната през февруари, отнесено към януари. За сравнение, през първия месец на годината производствените цени в промишлеността и в двете зони спаднаха с 0,9 на сто. Това разкриват най-новите първоначални оценки на европейската статистическа служба Евростат.
През февруари в сравнение със същия месец на миналата година цените на производител на промишлени стоки са се понижили с 8,1 на сто в ЕС, както и с 8,3 на сто във валутното обединение.
В България цените на производител, чиято продукция представлява промишлена стока, са намалели с 1,5 на сто през февруари спрямо януари 2024 г. Това е трети пореден месец на ценови спад, макар и с по-малко, отколкото през януари (-1,8 на сто).
На годишна база – през януари 2024 г. спрямо същия месец на 2023 г., родните производствени цени в промишлеността са се понижили с 12,1 на сто, забавяйки спада си, отчетен през януари (-17,8 на сто). Най-голямо влияние е оказало поевтиняването на енергията (-24,5 на сто) през февруари. Това е бил единадесети пореден месец, в който цените на производител в България записват годишно понижение, разкрива справка на БТА в базата данни на Евростат.
Месечно сравнение по основни индустриални групи и по страни членки
Разгледано по основни индустриални групи, в ЕС цените на производител в промишления сектор през февруари спрямо януари са останали без изменение при междинните стоки и са отслабнали при сектор енергия (-3,1 на сто), но са нараснали при капиталовите стоки (+0,3 на сто), при дълготрайните потребителски стоки (+0,3 на сто) и при недълготрайните потребителски стоки (+0,2 на сто).
Цените на производител, в цялата промишленост без сектор енергетика, са се повишили с 0,1 на сто.
В еврозоната за същия период цените на производител на междинните стоки са били без промяна, цените на производител на енергия са намалели (-3,5 на сто), докато са нараснали при капиталовите стоки (+0,2 на сто), при дълготрайните потребителски стоки (+0,3 на сто) и при недълготрайните потребителски стоки (+0,2 на сто).
Цените в цялата промишленост, без енергетиката, са били нагоре с 0,1 на сто.
На месечна база цените на производител в промишлеността спадат с най-много в Естония (-7,2 на сто), Словакия (-5,6 на сто) и Ирландия (-4,2 на сто). Противно на тях най-големи ръстове записват Белгия (+1,4 на сто), Люксембург (+0,8 на сто) и Унгария (+0,7 на сто).
Годишно сравнение по основни индустриални групи и по страни членки
През февруари в сравнение със същия месец на 2023 г. в ЕС цените на производител са спаднали с 5,4 на сто при междинните стоки, с 19,6 на сто при енергията, но са се увеличили с 2 на сто при капиталовите стоки, с 0,4 на сто при дълготрайните потребителски стоки и с 1,1 на сто при недълготрайните потребителски стоки.
Производствените цени в цялата промишленост, без сектор енергетика, са били надолу с 1,7 на сто.
В еврозоната през февруари на годишна основа цените на производител на междинни стоки са намалели с 5,3 на сто и на енергия - с 21,1 на сто. При капиталовите стоки е регистрирано поскъпване с 2 на сто, при дълготрайните потребителски стоки – с 1,1 на сто, а при недълготрайните потребителски стоки – с 1,4 на сто.
Цените за цялата промишленост в еврозоната, без енергетиката, са намалели с 1,5 на сто.
Най-голямо намаление на производствените цени на годишна база са регистрирали Словакия (-25,5 на сто), Ирландия (-24,2 на сто) и Италия (-14,2 на сто). Увеличения са записали Люксембург (+17,2 на сто) и Малта (+0,7 на сто).
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text