site.btaЗапочва двудневното заседание на Управлението за федерален резерв за определяне на паричната политика
Мнозина в САЩ очакват с нетърпение първото намаление на лихвените проценти на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ тази година. Въпреки това централната банка вероятно ще заложи на нова лихвена пауза в края на двудневното си заседание по паричната политика, което започва днес, пише Асошиейтед прес.
Очакваното запазване на лихвите за пети пореден път на достигнатите нива – 5,25 – 5,50 на сто, би предоставило още време на УФР, за да оцени дали инфлацията се отправя към целта от 2 на сто.
Винсент Райнхарт, старши икономист в инвестиционната компания "Дрейфус - Мелън" (Dreyfus and Mellon), който е и бивш икономист на УФР, отбелязва, че банката обикновено намалява лихвите бързо, когато американската икономика се влошава, полагайки често безполезни усилия да предотврати рецесията.
Този път обаче икономиката все още е силна. УФР обмисля намаляване на лихвите само защото инфлацията спадна устойчиво от пика си от 9,1 на сто, достигнат през юни 2022 г. В резултат на това УФР се приближава към намаляването на лихвите по начина, по който обикновено ги повишава: бавно и методично, докато се опитва да предскаже посоката на икономиката на базата на често противоречиви данни.
"УФР движи събитията, а не събитията движат банката", каза Райнхарт и добави: "Ето защо тази задача е различна от предишните".
Представителите на борда на директорите на банката казаха след последната си среща през януари, че се нуждаят от "по-голяма увереност", че инфлацията се охлажда решително към целта от 2 на сто.
Оттогава бяха публикувани два доклада за потребителските цени, които показаха, че темпът на нарастване на цените остава висок.
В повечето отношения икономиката на САЩ остава забележително стабилна. Работодателите продължават да наемат с високи темпове, безработицата остава ниска, фондовите пазари са близо до рекордни нива, а инфлацията се понижи от максимума си.
Референтната лихва сега е на най-високото си ниво от 23 години, след поредица от 11 поредни повишения, които имаха за цел да ограничат най-високата инфлация в САЩ от четири десетилетия.
Тази седмица се очаква и други големи централни банки, сред които Централната банка на Норвегия (Norges Bank), Швейцарската национална банка (SNB) и "Банк ъв Ингланд" (Bank of England), също да обявят решенията си за основните лихви.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text