site.btaЗамразените от ЕС руски активи ще генерират 15-20 милиарда евро до 2027 г., според източник на Ройтерс
Руските активи, замразени в страни от Европейския съюз след инвазията на Русия в Украйна, вероятно ще генерират между 15 и 20 милиарда евро печалби след облагане с данъци до 2027 г. Оценката подлежи на корекции в зависимост от развитието на световните лихвени проценти. Това е заявил пред Ройтерс високопоставен служител на ЕС.
Част от печалбите, както и данъкът върху брутната сума, вероятно ще бъдат прехвърляни от ЕС към Киев, но друга част от средствата ще трябва да останат замразени, за да изградят буфер срещу очакваната руска ответна реакция, която може да дестабилизира глобалната финансова система, е казал още служителят на ЕС.
Около 70 на сто от всички руски активи, замразени от Запада, се държат в белгийския централен депозитар за ценни книжа "Юроклиър" (Euroclear), който държи различни ценни книжа и пари в брой на Руската централна банка на стойност 190 милиарда евро.
"Искаме да помогнем на Украйна, но също така ще трябва да гарантираме, че няма нарушаване на финансовата стабилност", е казал още служителят, който е запознат с преговорите за използването на активите.
По думите му "в момента, в който войната приключи и всички споразумения могат да бъдат извършени, всички пари, които бяха временно задържани, също ще бъдат прехвърлени в Украйна. Но се нуждаем от значителна сума и в "Юроклиър"... защото той ще бъде изправен пред много искове".
Исковете по всяка вероятност ще бъдат отправени от Руската централна банка, която чрез руски съдилища, които не признават западните санкции, вероятно ще сложи ръка върху 33 милиарда евро на "Юроклиър", намиращи се в националния депозитар за ценни книжа в Москва.
Русия може също така да предприеме правни действия за изземване на паричните средства на "Юроклиър" в депозитарите на ценни книжа в Хонконг и Дубай, е добавил източникът.
Според него ако "Юроклиър" остане без капитал, Белгийската централна банка ще трябва да отнеме лиценза му, което вероятно ще предизвика глобална финансова криза, тъй като белгийският централен депозитар държи активи под попечителство за 37 трилиона евро.
От началото на войната в Украйна до февруари 2024 г. печалбите, генерирани от руските активи, възлизат на 5,2 милиарда евро.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text