site.btaОрганизацията на страните износителки на природен газ се събира в Алжир за седмата си среща на върха
От днес до събота Алжир ще бъде домакин на Седмата среща на Форума на страните износителки на газ (GECF), която включва и среща на върха на държавните и правителствените ръководители на страните членки. Организацията е по-популярна у нас като "газовия ОПЕК".
Тридневното събитие започва със среща на Специалната работната група на високо равнище, посветена на финализирането на проекта на Декларацията от Алжир, в която ще бъдат изразени амбициите на страната домакин, а и на организацията като цяло за развитието на газовия сектор до средата на века.
Отново днес предстои официалната церемония по откриването на централата на Института за газови изследвания на Форума, който от 2019 г. е базиран в Алжир, последван от представяне на основната публикация на организацията - Доклад за глобалните газови перспективи (Global Gas Outlook).
Утре ще се проведе извънредната министерска среща на Форума, посветена на подготовката на окончателния текст на Декларацията от Алжир. В рамките на срещата ще бъдат раздадени за втори път специалните награди на организацията на личности и институции с изключителен принос в сектора на природния газ и ще бъдат подписани Меморандуми за разбирателство с Форума на страните износителки на газ, с Института за икономически изследвания за АСЕАН и Източна Азия и с Африканската енергийна комисия към Африканския съюз.
Кулминацията на срещата е в събота, когато ще се състои срещата на върха на държавните и правителствените ръководители на Форума, които ще обсъдят и приемат Декларацията от Алжир.
Форумът на страните износителки на газ е създаден през 2001 г. в Техеран като платформа за неформални консултации между страните износителки на този енергоносител. През 2008 г. в Москва е подписан уставът на организацията, който формализира правния й статут и институционната й рамка, а през 2010 г. в Катар е създаден секретариатът на Форума, изпълнителното тяло на организацията.
Форумът на страните износителки на газ се състои от 12 страни членки и 7 страни със статут на наблюдатели, които разполагат с 69 на сто от доказаните световни запаси от природен газ, 39 на сто от добивите, които отиват на пазара, и 40 на сто от глобалната търговия с природен газ.
Страните членки са Алжир, Иран, Русия, Катар, ОАЕ, Либия, Нигерия, Египет, Екваториална Гвинея, Боливия, Венецуела и Тринидад и Тобаго, а наблюдатели са Азербайджан, Ирак, Ангола, Мозамбик, Мавритания, Малайзия и Перу.
Организацията провежда редовни срещи на върха от 2011 г. на всеки две години, като заради пандемията от КОВИД-19 срещата за 2021 г. е отложена и проведена през 2022 г. Досега домакини на срещите на върха са били Катар (два пъти), Русия, Иран, Боливия и Екваториална Гвинея.
В дългосрочната стратегия на организацията е записано, че нейна основна цел е да "превърне природния газ в основен ресурс за приобщаващо и устойчиво развитие", а нейна основна мисия - "да оформи енергийното бъдеще въз основа на защитата на природния газ и в подкрепа на суверенните права на страните членки върху техните ресурси".
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text