site.btaАвтономен робот и дигитален съветник, базиран на изкуствен интелект, са сред наградените в конкурса за иновации на панаира в Пловдив
Автономен робот и първият в света дигитален съветник, базиран на изкуствен интелект, са сред наградените в конкурса за иновации на Международния панаир в Пловдив. Тази година участваха 35 фирми и 15 научни института с иновативни продукти, разработки и технологии, съобщиха от панаира. Те се състезаваха в десет категории.
Повече български семена, повече обработваема земя и повече български плодове и зеленчуци пожела министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, след като награди отличените в категорията "Научни разработки". Най-високото отличие в конкурса – плакет и диплом, спечели Институтът по фуражни култури – Плевен, за технология за отглеждане на техническо сорго (метла). Още три иновации на научния колектив бяха наградени с диплом: технология за семепроизводство на многогодишни житни треви, технология за производство на фураж и семена от пролетен фуражен грах, технология за създаване и използване на ливади и пасища.
Председателят на Селскостопанската академия проф. Виолета Божанова награди победителите в раздела за машини и инвентар за растениевъдството. Най-високите отличия – плакет и диплом за иновация, грабнаха автономен робот за земеделие и раздробител междуредов сгъваем RLMS 63. Първата иновация е на "Ник електроникс ООД", а втората на най-голямото предприятие за производство на селскостопанска техника "Мадара Агро ЕООД".
Дигитален асистент KWS MAIA е първата в света система, базирана на изкуствен интелект. Тя е създадена от няколко български мечтатели в "КВС България ЕООД". Компанията бе отличена с най-високата награда в Конкурса за иновации – плакет и диплом, за продукта, който представи на АГРА 2024 в раздела "Технологии за растениевъдството"“. В този и следващия раздел "Машини и инсталации за животновъдството" отличията връчи ректорът на Тракийския университет – Стара Загора, проф. Добри Ярков. Той връчи диплом и плакет на "Агритоп ЕООД" за Подбиращ сеносъбирач AIR 350 F, на "Агромед ЕООД" за Система за оптимизация на производството от енергия от възобновяеми енергийни източници и баланс на електроенергията Еnergy Net и "Фарм Солюшън ЕООД" за IQ доилен апарат.
Областният управител инж. Илия Зюмбилев награди и поздрави иноваторите в два раздела. Той връчи плакет и диплом на "Рокс Уайнъри ООД" за Шардоне барик голд със златни частици от раздела "Машини и технологии за производство на вина и спиртни напитки".
В раздела "Торове и препарати за селското стопанство" най-отличаваният участник бе "Амитица ООД". Четири иновации на компанията грабнаха диплом за иновативен продукт: Инокулати 130 ФП, и 280 ФП, Фунгициди Жулиета и Курацио, Инсектицид Лимоцид, Микробиологичен тор "Суриан", Хидратна вар "Фимум Фрухткалк". Единият от тях е предназначен за адаптиране на културите към климатичните промени и засушавания.
В раздела "Машини и технологии за хранително-вкусовата промишленост" отличията връчи ръководителят на Катедра "Биотехнологии" проф. Ангел Ангелов. Най-високото отличие – плакет и диплом, грабна Биоком Трендафилов ЕООД за Ензимна технология Realco.
Конкурсът за иновации в земеделието, хранително-вкусовата промишленост и винената индустрия за поредна година се проведе по инициатива на Международен панаир Пловдив и под егидата на Министерството на земеделието и храните.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text