site.btaПарламентарната Комисия по туризъм не прие националната стратегия за развитие на физическата активност
Парламентарната Комисия по туризъм не прие Националната стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност (2023-2024), внесена от Министерския съвет на 6 февруари.
Красен Кралев - ПГ на ГЕРБ-СДС, изрази изненада, че в комисията се разглежда стратегия, в която липсва частта за спортно-туристическата дейност. Тя е упомената три пъти, няма дума за това коя е националната организация за спортно-туристическа дейност, за състоянието на Българския туристически съюз (БТС) и на базите на организацията, допълни депутатът. Кралев обаче посочи, че като цяло екипът, подготвил стратегията, е "разработил сериозен документ".
Георги Драганов, съветник на министъра на младежта и спорта, който участва в представянето на стратегията, посочи, че този документ дава насоката, а детайлното разписване на мерките за осъществяване на спортно-туристическата дейност се посочват в национални програми.
Заместник-министърът на младежта и спорта Даниела Дашева съобщи, че БТС като национална организация за спортно-туристическа дейност е кандидатствала за финансиране по Програмата за развитие на спорта за всички и за тази година, по думите й, е финансирана с немалък размер. Заложените прояви в проекта на БТС са 12 в рамките на държавния спортен календар, като се очаква около 5000 граждани да се включат, допълни заместник-министърът. Тя посочи, че на туристическите дружества към БТС също е дадена възможност да кандидатстват по новата програма "Спортът като начин на живот", но допълни, че само две от общо 135 дружества са кандидатствали.
В документа е включена и Националната стратегия за превенция на употребата на допинг в спорта и той има седем стратегически цели, като целта, свързана със спортно-туристическата дейност, е цел номер едно, каза заместник-министър. Тя предвижда създаване на условия за насърчаване към физическа активност, практикуване на спорт и спортно-туристически дейности на хората от всички социални и възрастови групи от населението за подобряване на здравословното състояние, качеството на живот, социализация или личностно развитие. Спортно-туристическата дейност намира отзвук и във втората цел на стратегията, която е свързана с подобряването на физическата активност, здравословното състояние и развитието на спортния талант на деца, ученици и студенти чрез осигуряване на възможности за равен достъп до качествена спортна база, квалифицирани специалисти, спортуване и изява, каза още заместник-министърът.
Парламентарната Комисия по туризъм прие Годишна програма за участие на България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2024 г., внесена от Министерски съвет на 2 февруари 2024 г.
Темата "Туризъм" в годишната програма не е застъпена, каза заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова при представянето на документа. Тя обаче посочи, че има други теми и досиета, чието развитие се отразява пряко на условията и средата, в която се развива българският туризмът. Сред тях тя открои въпроси, свързани с регламенти в областта на околната среда, като изтъкна, че целите, които си поставяме, трябва да бъдат постижими и съобразени с това икономиката ни, включително и туризмът, да запазят своята конкурентоспособност. Въпроси, свързани с аграрния и горския сектор, кохезионната политика, също имат отношение към развитието на туризма, посочи Шекерлетова.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text